Najlepsze technika w Bydgoszczy
Najwyżej ocenionym bydgoskim technikum w 27. edycji Rankingu Liceów i Techników jest Zespół Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego przy ul. Kasprowicza, które w tym ogólnopolskim zestawieniu znalazło się na 10 miejscu. To znaczny awans, w zeszłym roku szkoła znalazła się na 16 miejscu spośród techników w kraju. Elektronik co roku zajmuje wysokie miejsce w rankingu.
Drugim najlepszym techników w Bydgoszczy okazało się to w Zespole Szkół Chemicznych, które w ostatnich latach znacząco awansowało. Szkoła znalazła się na 77. miejscu w zestawieniu ogólnopolskim.
Tuż za nim uplasował się „Ekonomik” przy Gajowej, który zajął 4. miejsce w rankingu wojewódzkim. W pierwszej setce znalazło się jeszcze Technikum w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Jana Pestalozziego.
W pierwszej 500-tce znajdziemy jeszcze gastronomik w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich oraz Technikum Elektryczno-Energetyczne nr 2 w Zespole Szkół Elektrycznych przy ul. Stawowej, które znalazły się odpowiednio na 223. i 280. miejscu w rankingu.
Najlepsze licea w Bydgoszczy 2025
Najlepszym liceum w Bydgoszczy – tu nie ma zaskoczenia – ponownie zostało VI LO, które w porównaniu z ubiegłoroczną edycją Perspektyw spadło z 79. na 87. miejsce. To jedyne bydgoskie liceum, które znalazło się w pierwszej setce.
Na 115. miejscu w rankingu ogólnopolskim i 4. miejscu w rankingu wojewódzkim znalazło się I Katolickie LO im. Jana III Sobieskiego. Z kolei trzecim i czwartym najlepszym bydgoskim liceum okazują się I LO i LO Towarzystwa Salezjańskiego, które zajęły odpowiednio 178. i 254. miejsce w rankingu.
Tuż za nimi znajdziemy Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. oraz IV LO - 258. i 281. licea w kraju. Kolejne miejsca przypadły: Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych, II LO, III LO, VII LO i VIII LO.
Perspektywy 2025
To 27. ranking najlepszych szkół średnich w Polsce przygotowanych przez Perspektywy. Licea ogólnokształcące oceniano na podstawie trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach (25%), wyników matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych (45%).
Ranking Perspektywy 2025 powstał na podstawie danych zewnętrznych, takich jak protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniu uwzględniono jedynie szkoły z najlepszymi wynikami rankingowymi.
W przypadku techników ocena opierała się na czterech kryteriach: sukcesach szkoły w olimpiadach (20%), wynikach matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wynikach matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wynikach egzaminu zawodowego (30%). Źródła danych były takie same jak w przypadku liceów, a do rankingu zakwalifikowano jedynie szkoły z najwyższą pozycją rankingową.