Zwiedzający przenoszą się do świata w skali 1:25. Do zobaczenia charakterystyczne miejsca we Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Jest tak, jak w prawdziwym życiu. Wysokie budynki, górzyste tereny, hałas miasta, jeżdżące tramwaje i samochody. Pasażerów zabierają pociągi PKP Intercity, Kolei Dolnośląskich, czy Deutsche Bahn.
Samochody zatrzymują się na czerwonym świetle, czekając na swoją kolej. Kierowcy tankują swoje auta na stacji paliw. Jeśli coś szwankuje, mechanicy zabierają się do pracy. Rolnicy pomagają wyciągnąć auto z błota, a laweta zabiera zniszczony samochód po wypadku.
Po dniu zapada zmierzch
Zwiedzający mogą poczuć klimat nocnego życia. W mieszkaniach, pociągach i tramwajach włącza się światło, odpalane są latarnie. Tutaj dzień i noc trwają kilka minut. Mieszkańcy muszą też uważać na pogodę, bo od czasu do czasu pojawiają się złowieszcze chmury, z których pada prawdziwy deszcz i grzmi. Na szczęście mieszkańcom warunki atmosferyczne są niestraszne, bo mają parasole.
Modelarze zadbali o każdy szczegół. Na ulicach pracują robotnicy, naprawiający drogę, inni budują blok, policjanci czuwają nad bezpieczeństwem, ktoś bawi się z psem, zamiata ulicę, a po zmroku w okolicy torów kolejowych trwa impreza.
Ludzik z granatnikiem
Spostrzegawczym widzom zapewne nie umknie ten humorystyczny fragment makiety. Na pewno wielu słyszało historię pewnego policjanta z granatnikiem. Autorzy umieścili funkcjonariuszy z drogówki, którzy kontrolują prędkość. Jeden z nich robi to za pomocą... granatnika. To oczywiście nawiązanie do słynnych wydarzeń w Komendzie Głównej Policji, gdzie wystrzelił granatnik. Przez to został uszkodzony strop jednego z pomieszczeń.
Makiety Kolejkowa można podziwiać w Sky Tower we Wrocławiu. To wystawa stała, więc można ją odwiedzać przez cały rok - również w święta, dni wolne od pracy i niedziele.
Wystawa, że palce lizać
Co można zrobić z ponad półtorej tony korzennego ciasta? Tuż obok znajduje się bardzo słodka i pachnąca ekspozycja. Do końca lutego można zobaczyć Miasto z Piernika. Są doskonale znane z bajek Małgosia, Jaś i Baba Jaga, Baletnica i Dziadek do Orzechów. Wszyscy stworzeni z masy cukrowej. Oprócz tego małe domki i wielkie budowle, ozdobione pociągi i udekorowane lukrem piernikowe ludziki. Piernikową wystawę współtworzyła Jowita Woszczyńska. To bydgoszczanka, która zdobyła Mistrzostwo Polski w dekoracji tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w dekoracji tortów Cake Designers World Championship 2019 w Mediolanie.