Niesamowite odkrycie archeologiczne w Austrii. To zwierzę chodziło po ziemi 40 tys. lat temu

i

Autor: unsplash, zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Niesamowite odkrycie archeologiczne w Austrii. To zwierzę chodziło po ziemi 40 tys. lat temu

2024-05-23 15:02

Nawet 40 000 lat mogą liczyć kości mamutów odnalezione w Krems w Austrii w połowie maja bieżącego roku. Naukowcy mówią o sensacyjnym znalezisku archeologicznym. Kości odkrył właściciel lokalnej winnicy. Szczegóły poniżej.

Andreas Pernerstorfer trafił na skamieniałości, kiedy przygotowywał się do remontu swojej winnicy. W czasie prac w piwnicy z winami natknął się na sporych rozmiarów kości. Praktycznie natychmiast poinformował Federalny Urząd ds. Zabytków, który z kolei wezwał Austriacki Instytut Archeologiczny (OeAI). Po przybyciu na miejsce specjaliści rozpoczęli wykopaliska.

Prace trwają od ubiegłego tygodnia. W ich trakcie odkryto kilka warstw kości mamutów. Wiek znalezisk jest wstępnie szacowany na od 30 000 do 40 000 lat. Pracownicy OeAI poinformowali, że prawdopodobnie należały one do trzech różnych zwierząt.

Według OeAI podobnej rangi znalezisk po raz ostatni w Austrii dokonano około 100 lat temu. Jednak większość z nich zaginęła. Odkrycie w Krems stanowi zatem „wyjątkową okazję do badań”. Wykopaliska finansowane są przez Federalny Urząd ds. Zabytków i kraj związkowy Dolna Austria.

Córka Ani Przybylskiej w ciąży? Mocna odpowiedź Oliwii Bieniuk