kurier bydgoski/Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

i

Autor: kurier bydgoski/Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

O czym pisał Kurier Bydgoski 2 września 1939? Znamy czołówkę przedostatniego wydania gazety

2022-09-02 13:09

Minęły 83 lata od wybuchu II wojny światowej. Jak wyglądała sytuacja w Bydgoszczy? Pierwsze samoloty nadleciały do miasta dopiero koło godz. 11.00. Na opuszczone lotnisko spuszczono ponad 50 bomb. Niemieckie wojska po raz kolejny pojawiły się w mieście po południu, a pod bydgoskim ratuszem odbyły się wówczas aresztowania. Jak informacje o rozpoczęciu wojny przekazały bydgoskie gazety? Cytujemy Kuriera Bydgoskiego z 2 września 1939 roku.

Pierwszą informację o ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku mieszkańcy usłyszeli z komunikatów radiowych. Dzień później – 2 września o wstrząsających wieściach zaczęły pisać gazety.

„Niemcy rozpoczęły z Polską wojnę” – taki nagłówek pojawił się na pierwszej stronie słynnego Kuriera Bydgoskiego z dnia 2 września 1939 roku. Tym samym było to przedostatnie wydanie tej gazety. Co przeczytali w artykule bydgoszczanie 83 lata temu?

Pod wstrząsającym nagłówkiem pojawiła się informacja z frontu, z dnia 1 września – Chojnice, Grodno, Częstochowa, Kraków i Górny Śląsk – na te miasta ofensywę rozpoczęła niemiecka armia. Pod artykułem umieszczony został komunikat prezydenta Polski – Ignacego Mościckiego.

- W tej dziejowej chwili zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przekonaniu, że cały naród w obronie wolności, niepodległości i honoru skupi się wokół Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz godną odprawę napastnikowi – informował 2 września 1939 roku Ignacy Mościcki.

W dniu przedostatniego wydania gazety hitlerowskie wojska zdążyły już zająć m.in. Nakło nad Notecią, niedaleko Bydgoszczy. Następnego dnia polscy żołnierze zaczęli wycofywać się z naszego miasta, a w kolejnych dniach na bydgoszczan czekało wiele cierpień zadanych przez Niemców.

Widok z bydgoskiego Słonecznika

Przedostatnie wydanie Kuriera Bydgoskiego zostało skrócone – zawierało zaledwie kilka stron, wśród nich – wojenny rozkład pociągów. Ostatni odjazd z Bydgoszczy zaplanowany był na godz. 21.00.

Kurier Bydgoski zapowiedział również, jakie są warunki zawarcia pokoju zaproponowane przez Adolfa Hitlera. Przywódca III Rzeszy żądał przekazania Niemcom Wolnego Miasta Gdańsk, natomiast na terenie naszego miasta, a także na pomorzu przeprowadzony miał zostać plebiscyt. Rozstrzygnąć miał on o tym, do którego państwa należeć będą dane ziemie.

Gazeta zacytowała również list ks. biskupa Czesława Kaczmarka:

- Kto służy ojczyźnie, ten służy Bogu – informował biskup. - Chcemy tylko zwycięstwa prawdy i sprawiedliwości.