Dlaczego zginęła rodzina Ulmów?
Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, jesienią 1942 r. do domu Józefa i Wiktorii Ulmów przyszła pięcioosobowa żydowska rodzina Goldmanów z Łańcuta. Ulmowie udzielili im schronienia na poddaszu. Wkrótce do ukrywających się dołączyły także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z Markowej. Na poddaszu w domu Ulmów osiem osób żyło przez ponad rok. Mężczyźni pomagali przy garbowaniu skór, piłowali deski, rąbali drwa na opał. Okna domu wychodziły na tak zwany okop, gdzie rozstrzeliwano Żydów.
Tuż przed świtem, 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi wraz z granatową policją. W ciągu kilkunastu minut z rąk żandarmów zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi.
- Zgodnie z decyzją papieża Franciszka beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.
- To pierwszy przypadek w historii, kiedy beatyfikowana zostanie cała rodzina.
Kolumbijska prasa pisze o polskiej rodzinie
Na kolumbijskim portalu „El Tiempo” opublikowano opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego. Mówił, że beatyfikacja rodziny Ulmów przyczyni się do pogłębienia więzi katolicko-żydowskich.
- 24 marca 1944 roku w polskiej miejscowości Markowa naziści przeprowadzili brutalną eksterminację rodziny Ulmów (…) Powodem tej tragedii był ich odważny akt ukrywania w swoim domu ośmiorga prześladowanych Żydów. Choć ta decyzja doprowadziła ich do śmierci, wyniosła ich też do statusu męczenników i symboli cnoty – pisze kolumbijski dziennik „Vanguardia”.
Kolumbijska prasa, opisując historię Ulmów, cytuje również książkę pt. „Zabili także dzieci” autorstwa włoskiej watykanistki Manueli Tulli i szefa polskiej sekcji portalu Vatican News, księdza Pawła Rytela-Andrianika.
Izraelski Instytut Yad Vashem do tej pory uhonorował 7232 Polaków ratujących Żydów przed Niemcami podczas II wojny światowej tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Małżeństwo Wiktorii i Józefa Ulmów zostało uhonorowane tym tytułem w 1995 r.