To jedna z nowości, które czekają uczniów w nowym roku szkolnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany, zgodnie z którymi uczniowie od najmłodszych klas muszą znać podstawowe zasady pierwszej pomocy.
- To będą zajęcia na godzinach wychowawczych. Zobaczymy, ile osób uda nam się pozyskać do współpracy - mówi Małgorzata Rogowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy. - Chcemy nawiązać współpracę z osobami do tego przeszkolonymi, na przykład ze studentami, czy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mamy również nauczyciela przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który jest przeszkolony, ma uprawnienia – dodaje.
Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy – mówią rodzice, a niektórzy uczniowie od dawna wiedzą, na czym to polega.
- To dobry pomysł, bo sama na zbiórkach harcerskich też uczę się pierwszej pomocy. To jest bardzo potrzebne. Każdy powinien to umieć, a zasady pierwszej pomocy nie są trudne do opanowania - przyznaje Ania, uczennica fordońskiej podstawówki.
Zasad pierwszej pomocy będą poznawać uczniowie w klasach I – III w ramach edukacji przyrodniczej. W kolejnych zajęcia będą prowadzone też podczas lekcji z wychowawcą. Uczniowie w klasach ósmych i pierwszych szkół ponadpodstawowych pierwszej pomocy uczą się w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa.
Obowiązek szkolny dla Ukraińców
Od nowego roku szkolnego ukraińscy uczniowie mają obowiązek uczęszczania do polskiej szkoły. W fordońskiej podstawówce liczba uczniów znacznie nie wzrosła.
- Nie obserwujemy w naszej szkole większego wzrostu przyjmowania dzieci z Ukrainy. Przyjęliśmy dosłownie kilka osób, stąd problem zwiększenia liczebności klas tak naprawdę w naszej szkole nie istnieje. Są dzieci bardzo zdolne, które dobrze sobie radzą, ale też są uczniowie, którym trzeba pomagać, wspierać, współpracować z domem rodzinnym - przyznaje Małgorzata Rogowska.
Ukraińskie rodziny mogą otrzymać świadczenie 800 plus, ale tylko wtedy, gdy ich dzieci będą uczyć się w polskiej szkole.