plac praw kobiet

i

Autor: UM Bydgoszcz

„Plac Praw Kobiet” powstał tuż obok Bydgoskiego Centrum Finansowego. Odsłonięto tablicę

2022-11-29 8:25

W Bydgoszczy odsłonięto tablicę z nazwą „Plac Praw Kobiet” przed budynkiem Bydgoskiego Centrum Finansowego przy ul. Gdańskiej. Nowa nazwa tego miejsca ma być upamiętnieniem daty 28 listopada 1918 roku, kiedy po raz pierwszy w historii Polski przyznano kobietom prawa wyborcze.

Decyzję o nadaniu przestrzeni obok BCF nazwy "Plac Praw Kobiet" podjęli bydgoscy radni na sesji 26 października tego roku. To symboliczna data 28 listopada 1918 roku, kiedy to Polki otrzymały prawa wyborcze.

Przypomnijmy, że dwa lata temu w listopadzie w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy zorganizowane były masowe protesty w związku z ogólnym sprzeciwem ustawy antyaborcyjnej uchwalonej pod koniec października 2020 roku. Zgodnie z decyzją posłów i senatorów, przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu zostało zabronione.

Jeden z bydgoskich protestów, który przeszedł ulicami miasta zakończył się pod Bydgoskim Centrum Finansowym przy ulicy Gdańskiej. Tam społecznicy wykrzyczeli wspólnie, że od teraz to miejsce nazywać się będzie „Placem Praw Kobiet”. I rzeczywiście, po dwóch latach przy ul. Gdańskiej odsłonięto tablicę.

W poniedziałek 28 listopada uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali. prezydent Rafał Bruski, zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, wraz z działaczkami na rzecz praw kobiet i organizatorkami wydarzenia.

- Jest czymś niesamowitym, że 104 lata po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych stajemy tutaj z przeświadczeniem, że nadal musimy tę walkę kontynuować - mówiła aktorka Joanna Szczepkowska.

Jak podaje miasto - przed oficjalnym odsłonięciem tablicy, gościła ona na pokazie filmu "Siłaczki", który można było obejrzeć w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

- Chciałabym, by ten plac nie był tylko symbolem, ale też naszym zobowiązaniem. Za każdym razem kiedy kobiecie dzieje się krzywda, kiedy jej prawo jest naruszone, ona nigdy nie będzie szła sama - dodawała Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.

To nie pierwsza taka sytuacja. Pod koniec 2021 roku w Warszawie Rondo Dmowskiego zmieniło nazwę na Rondo Praw Kobiet. Przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, w 2020 roku protestowało tam ponad 100 tys. osób.