Polska wynalazczyni jako pierwsza w historii zdobyła tę nagrodę. Jej ogniwa perowskitowe to przyszłość fotowoltaiki!

i

Autor: Saule Technologies

nauka

Polska wynalazczyni jako pierwsza w historii zdobyła tę nagrodę. Jej ogniwa perowskitowe to przyszłość fotowoltaiki!

2024-07-19 15:11

Wynalazczyni, Olga Malinkiewicz, zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców! Przed nią nie osiągnęła tego żadna inna Polka. European Inventor Award to wyróżnienie przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). 9 lipca 2024 r. na Malcie fizyczka odebrała nagrodę za technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach.

  • Doktorka Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies, została wyróżniona wraz z zespołem w kategorii Małe i średnie przedsiębiorstwa (SMEs).
  • Pokonała konkurentów z Finlandii i Francji za sprawą „technologii energii słonecznej wykorzystującej opłacalne i przyjazne dla środowiska perowskitowe ogniwa słoneczne” – jak napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Polska fizyczka wynalazła metodę produkcji ogniw perowskitowych. W fotowoltaice sprawdzają się lepiej niż krzemowe!

Olga Malinkiewicz wynalazła metodę produkcji drukowanych ogniw słonecznych z perowskitów, a wrocławska firma Saule Technologies jako  pierwsza na świecie zaczęła je produkować. Perowskity to grupa minerałów charakteryzujących się sześcienną strukturą krystaliczną. Nazwa grupy pochodzi od naturalnego minerału perowskitu, którym jest tytanian (IV) wapnia (CaTiO3). Minerał ten nazwano na cześć Lwa Pierowskiego, rosyjskiego geologa z XIX wieku. Ogniwa perowskitowe, które wielu ekspertów uważa za przyszłość fotowoltaiki, są lżejsze, wydajniejsze i tańsze niż obecnie używane ogniwa krzemowe.

Kim jest Olga Malinkiewicz?

Olga Malinkiewicz ukończyła studia licencjackie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz magisterskie na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie. Podczas studiów rozpoczęła pracę badawczą, najpierw w instytucie ICFO w Hiszpanii, a potem na Uniwersytecie w Walencji, gdzie w 2017 roku obroniła doktorat.

Jej największym osiągnięciem jest opracowanie technologii umożliwiającej stosowanie perowskitów na elastycznych podłożach, takich jak folie PET. W 2014 roku założyła firmę Saule Technologies, która zaprezentowała pierwsze na świecie drukowane perowskity i wciąż się rozwija.

Czym jest European Inventor Award?

European Inventor Award to nagroda przyznawana co roku od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Nagrodą tą wyróżnia się naukowców i inżynierów, których wynalazki wspierają rozwój technologii i znacznie poprawiają jakość życia.

Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym (Mediterranean Conference Centre) w Valletcie na Malcie.

Nauka, zabawa i muzyka w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera

Quiz z wiedzy o Polsce. Tych rzecy uczyliśmy się w szkole

Pytanie 1 z 10
Która rzeka jest najdłuższa w Polsce?
Listen on Spreaker.