W niedzielę ruszy święto Starego Fordonu. W tym roku akcja odbędzie się pod hasłem "Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.".
Impreza połączy rocznicę sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski, przyłączenia Fordonu do Macierzy oraz rozpoczynającą się wkrótce rewitalizację nabrzeży Starego Fordonu. W programie m. in. rejsy z przewodnikiem po Wiśle, wystawa dzieł Leona Wyczółkowskiego oraz rekonstrukcje historyczne.
Stary Fordon i Wisła będą prawdziwymi bohaterami tej historyczno-kulturalnej akcji. W 1927 roku statek płynący rzeką na trasie Gdańsk-Warszawa przewoził na pokładzie prochy Juliusza Słowackiego. Jednym z planowanych przystanków parowca, podczas których rodacy składać mieli cześć wielkiemu wieszczowi, miał być właśnie Fordon. To także tutaj, w nadwiślańskim Starym Fordonie planowana jest miejska inwestycja - rewitalizacja nadrzecznych bulwarów.
2020 to także rok, w którym świętujemy setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Dlatego w ostatnią niedzielę lipca będzie można poczuć klimat sprzed 93 lat i entuzjazm mieszkańców czekających na wracające do ojczyzny prochy wieszcza.
Rankiem, z centrum Bydgoszczy wyruszy w stronę Fordonu drewniany statek „Słowianka”, na którym – oprócz statystów ubranych w stroje z epoki znajdować się będzie reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca płynący katafalk ze szczątkami Słowackiego. Gdy flotylla dobije do brzegów Wisły w Fordonie, rozpocznie się główna część akcji „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.”.
Po powitaniu załóg i przejściu na fordoński Rynek, będzie można posłuchać przemówień nawiązujących do wydarzeń z epoki. Rekonstruktorzy wcielą się w rolę samego Leona Wyczółkowskiego czy ówczesnego burmistrza Fordonu, a mieszkańcy posłuchają koncertu w plenerze i obejrzą wystawę dzieł patrona bydgoskiego muzeum. Chętni będą mogli skorzystać z rejsów po Wiśle z przewodnikiem.
Na zakończenie – przystrojony statek z „prochami wieszcza” powróci do centrum Bydgoszczy.
Początek atrakcji w Starym Fordonie o godz. 10.00.