Na placu budowy przy al. Mickiewicza w Bydgoszczy dzieje się coraz więcej. Budowlańcy wznoszą konstrukcję nowej części gmachu Teatru Polskiego w Bydgoszczy (od strony południowej). Niebawem położą na niej dach.
Jak po remoncie będzie wyglądał gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy?
- W nowej części teatru znajdzie się w m.in. winda, która ułatwi poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami.
- Powstaną także dodatkowe pomieszczenia dla pracowników i kawiarnia dla widzów.
- Na stropodachu instalowane będą urządzenia wentylacyjne, które schowa attyka.
- W głównej części gmachu jest już konstrukcja nowego zadaszenia ze stalowych dźwigarów. Powstanie dzięki temu dodatkowa przestrzeń. Widownia będzie teraz znajdować się na bardziej stromej pochyłości.
- Nowy dach pokryje blacha trapezowa, zostanie docieplony. Wcześniej zadaszono część obiektu nad sceną i zrobiono elewację.
Za całość odpowiada firma KWK Construction. Ma za sobą ok. jednej czwartej prac. Wszystkie pochłoną 40 mln zł. Roboty przeciągną się do przyszłego roku.
Z uwagi na remont, miniony sezon artystyczny w Teatrze Polskim w Bydgoszczy różnił się od innych. Niektóre projekty realizowali w przestrzeni miasta. W sumie twórcy mają za sobą ponad 120 wydarzeń. Widzowie mogli zobaczyć pięć premierowych sztuk: „Amerykę” w reżyserii Julii Holewińskie, „F***ing in Brussels” w reżyserii Mikity Ilyinchyka, „Komediantkę” Anity Sokołowskiej, sztukę pt. „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reżyserii Jana Jelińskiego.
Bydgoskie produkcje gościły na siedmiu festiwalach w kraju i za granicą. Odbyła się też XXI edycja Festiwalu Prapremier oraz II edycja AURORY. Ludzie związani z bydgoską sceną angażowali się także społecznie, m.in. w pomoc Ukraińcom.
Co czeka widzów Teatru Polskiego w Bydgoszczy w sezonie 2023/2024?
W lipcu i sierpniu w TPB trwa przerwa, ale już można planować jesienne wizyty. Niedługo pojawi się repertuar na wrzesień, a sprzedaż biletów ruszy w sierpniu (kasa biletowa zostanie uruchomiona w połowie sierpnia).
- Jeszcze w czerwcu zaczęliśmy próby do spektaklu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii Wojciecha Farugi, którego premiera zaplanowana jest na październik - mówi Aleksandra Rzęska kierowniczka działu komunikacji TPB. - Wśród premier zaplanowanych na sezon artystyczny 2023/2024 znalazł się spektakl „Buka”. To autorski pomysł dwóch ukraińskich twórczyń – dramatopisarki Leny Laguszonkowej i aktorki Zheni Doliak, które od marca 2022 r. mieszkają w Bydgoszczy i są rezydentkami Teatru Polskiego. Pierwotnie premiera spektaklu miała się odbyć 5 marca 2021 roku w Ukraińskim Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. W. Wasilki w Odessie. Niestety wojna przerwała próby na ostatniej prostej. W ramach rezydencji twórczyń projekt ewoluował, a jego dzisiejszą wersję publiczność będzie mogła obejrzeć w TPB w najbliższym sezonie - dodaje.