na mieście

Stare zdjęcia bydgoskiego osiedla na skrzynkach elektrycznych. To się dzieje, kiedy za estetykę biorą się drogowcy [ZDJĘCIA]

2024-06-25 8:44

- Wprowadzamy pilotażowo rozwiązanie, które pozwoli lepiej wkomponować w otoczenie rozdzielnie elektryczne - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. Teraz skrzynki mają udawać bloki, a mówiąc całkiem serio - zostały ozdobione starymi zdjęciami bydgoskiego osiedla przedstawiającymi właśnie charakterystyczne dla tej części miasta budynki.

- Elektryczne rozdzielnie to niezbędny element miejskiej infrastruktury. Znajdują się przy wielu bydgoskich ulicach. Wprowadzamy na Bartodziejach pilotażowo rozwiązanie, które pozwoli je lepiej wkomponować w otoczenie. Wykorzystamy w tym celu historyczne zdjęcia naszego miasta - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.

Jak przypomina, w ostatnich miesiącach odbywały się spotkania m.in. z plastykiem miejskim, dotyczące skrzynek zasilająco-sterujących. Są ustawiane przy wielu miejskich inwestycjach. Rzucają się w oczy, bo muszą być w takich miejscach, by były łatwo dostępne, a przez to czasem psują widok. Stąd pomysł, by oklejać je archiwalnymi zdjęciami, na których bydgoszczanie chętnie zawieszą oko.

- Na początek grafika z historycznym zdjęciem osiedla umieszczona została na naszej skrzynce ITS w rejonie skrzyżowania ulic Kamiennej i Wyszyńskiego. Przedstawia ona okolice Balatonu w latach 70. XX wieku - mówi Tomasz Okoński.

Wcześniej skrzynki starano się dopasować do otoczenia, zasłaniając panelami lub malując na kolor wpisujący się w otoczenie. Kolejne tygodnie mają pokazać, czy takie rozwiązanie ma sens - czy bydgoszczanom przypadnie do gustu i czy naklejki nie zniszczą się zbyt szybko.

- Będzie to podstawa do zlecania kolejnych takich prac w innych punktach miasta oraz przy realizacji kolejnych inwestycji, które wiążą się z wbudowaniem rozdzielni i liczników w reprezentacyjnych miejscach - mówi Tomasz Okoński.

Małe wilki wyszły z nory

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?