wydarzenia

Statystycznie w kwietniu każde miejsce na Park & Ride było zajęte zaledwie trzy razy. „Odnotowujemy wzrost”

2024-05-22 19:50

Oczywiście takie wyliczenie to uproszczenie, ale z danych ZDMiKP w Bydgoszczy wynika, że w kwietniu z systemu Park&Ride kierowcy skorzystali blisko 3 tys. razy (do tego trzeba byłoby doliczyć bilety bezpłatne). Na pięciu takich parkingach w mieście jest ok. 1 tys. miejsc. Choć drogowcy cieszą się i mówią o wzrostach, do rekordu frekwencyjnego z grudnia 2023 wciąż daleko.

Dlaczego warto korzystać z systemu Park & Ride w Bydgoszczy?

Takie plusy korzystania z systemu Park & Ride w Bydgoszczy wymieniają drogowcy:

  • unikasz korków w centrum i problemów z parkowaniem,
  • do celu możesz dojechać komunikacją miejską za darmo,
  • system pozwala też sporo zaoszczędzić, szczególnie przy zakupie biletu okresowego.

Przybywa aut na Park & Ride w Bydgoszczy

Choć niektóre parkingi w bydgoskim systemie Park & Ride wciąż świecą pustkami, jak wynika ze statystyk, coraz większą liczbę kierowców te argumenty przekonują. Przybywa użytkowników bydgoskiego Park & Ride, choć rekordu z grudnia 2023 roku, kiedy było ich ok. 4 tys., wciąż nie udało się doścignąć.

Gdzie można zaparkować w ramach Park & Ride w Bydgoszczy?

Do zapełnienia jest pięć parkingów Park & Ride: Las Gdański (skrzyżowanie Gdańska – Rekreacyjna); Rondo Kujawskie (w pasie dzielącym ul. Kujawskiej – wlot południowy); parking na Węźle Zachodnim (skrzyżowanie Nad Torem – Grunwaldzka); parking Przylesie (rejon skrzyżowania Akademicka – Korfantego); wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej. To w sumie ok. 1000 miejsc parkingowych.

Jak skorzystać z systemu Park & Ride w Bydgoszczy?

- System skierowany jest przede wszystkim do osób mieszkających poza Bydgoszczą i dojeżdżających tutaj do szkoły lub pracy. Wystarczy zaparkować pojazd, a na bilecie parkingowym można podróżować komunikacją miejską za darmo. Obowiązują też bardzo atrakcyjne ceny biletów okresowych - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.

W kwietniu z systemu skorzystano blisko 3000 razy (nie wliczając biletów bezpłatnych) oraz sprzedanych zostało prawie 50 biletów okresowych. W porównaniu z marcem 2024 roku wielkiej różnicy nie widać - wtedy z systemu skorzystało blisko 2900 osób (nie wliczając biletów bezpłatnych) i sprzedano 30 biletów okresowych. W lutym z systemu skorzystało 2489 osób, a w styczniu 2700 kierowców parkowało na Park & Ride.

Postęp widać, jeśli spojrzymy w statystyki z zeszłego roku. W marcu 2023 roku z systemu skorzystało ponad 1200 osób (nie wliczając biletów bezpłatnych). W kwietniu minionego roku bilety zakupiło 1800 osób. Sprzedanych zostało też ponad 20 biletów okresowych.

Kierowcy zostawiali auta i szli na bożonarodzeniowe zakupu. Wtedy padł rekord Park & Ride

Frekwencyjny rekord, wciąż niedościgniony, odnotowano przed Bożym Narodzeniem: w listopadzie ubiegłego roku sprzedanych zostało ponad 3800 biletów jednorazowych oraz blisko 50 biletów okresowych. W grudniu 2023 roku z systemu skorzystało 3900 użytkowników (nie wliczając biletów bezpłatnych).

- Obecnie na wszystkich parkingach odnotowujemy wzrost użytkowników - mówi Tomasz Okoński.

Niezmiennie jednak parkingi blisko centrum, jak ten przy ul. Grudziądzkiej, są wybierane zdecydowanie częściej niż te na obrzeżach, jak w Forodnie, gdzie bywa zupełnie pusto.

Jak skorzystać z systemu Park & Ride i zaoszczędzić na dojazdach?

Bilet parkingowy pozwala pozostawić auta na parkingu P&R i podróż komunikacją miejską na bilecie parkingowym nawet dla kilku osób.

Ceny biletów okresowych w systemie Park & Ride:

  • Bilet 1-dobowy– 12 zł
  • Bilet 5-dobowy– 34 zł
  • Bilet 14-dobowy – 80 zł
  • Bilet 30-dobowy– 108 zł

Można kupić bilet okresowy lub jednorazowy, płacąc gotówką lub kartą. W cenie jest parking i bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla kierowcy i wszystkich pasażerów auta.

Noc Muzeów 2024. Zaglądamy do filii Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy