Już teraz przed wejściem do szpitala ustawione są dwa namioty, które służą do przeprowadzenia tzw. „triażu”. Jest to procedura segregacji pacjentów z uwagi na ich stan zdrowia.
- Rozstawienie ponad 23 namiotów szpitala polowego zajęło nam 3 dni. Terytorialsi pracowali od rana do wieczora angażując się w to przedsięwzięcie ze wszystkich sił – mówi płk Krzysztof STAŃCZYK, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szpital polowy będzie również pełnił dodatkową funkcję, a mianowicie będzie dodatkowym miejscem kwarantanny na ewentualny wypadek zwiększonego napływu chorych do szpitala wojskowego. Terytorialsów z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają w działaniach podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
W całym kraju w działania związane z walką z koronowirusem zaangażowanych jest ponad 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilkunastu dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.