Tak żyją wilki szare w Tucholskim Parku Krajobrazowym. Zwierzęta zarejestrowała kamera

i

Autor: pixabay, Facebook/Tucholski Park Krajobrazowy/screen

kujawsko-pomorskie

Tak żyją wilki szare w Tucholskim Parku Krajobrazowym. Zwierzęta zarejestrowała kamera [WIDEO]

2025-01-24 15:09

Waży nawet do 45 kg, a jego gęste futro pozwala znosić chłód zimą. Wilka szarego spotkamy w Azji, na Bliskim Wschodzie, a nawet w Europie – w tym w Polsce. Ten gatunek wielokrotnie widywany był w Tucholskim Parku Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim. W styczniu 2025 roku kamera po raz kolejny zarejestrowała to fascynujące zwierzę. Zobacz nagranie.

Wilk szary w Tucholskim Parku Krajobrazowym

To nagranie zostało zarejestrowane 8 stycznia 2025 roku. Dwa dni później Tucholski Park Krajobrazowy ponownie uchwycił wilka szarego, którego obecność w tych stronach na Kujawach i Pomorzu nie jest rzadkością.

Park regularnie przygląda się tym niesamowitym zwierzętom za pomocą ukrytych kamer. W 2024 roku leśnicy kontynuowali monitoring wilczych rodzin, instalując na terenie parku 7 kamer, które rejestrowały aktywność trzech grup rodzinnych. W ciągu całego roku kamery zarejestrowały 126 zdjęć i 115 filmów. Obserwowane tereny zostały podzielone na 3 grupy: A, B i C.

- W grupie A udało nam się zarejestrować szczenięta z 2023 roku i sześciokrotnie z 2024 roku. W grupie B rejestrowaliśmy zawsze jednego osobnika, jednak z informacji od mieszkańców okolicznych miejscowości wiemy, że widywane są dwa. W grupie C zarejestrowaliśmy dwa osobniki – podaje Tucholski Park Krajobrazowy na Facebooku.

W 2025 roku park wyposażył się w kolejne 3 kamery i kontynuuje monitoring wilczych rodzin rozszerzając obserwację o czwartą grupę.

Trzy wilki z tucholskiego parku zmarły w 2024

Niestety w ubiegłym roku dla trzech wilków z Tucholskiego Parku Krajobrazowego życie zakończyło się tragicznie. W styczniu 2024 roku park otrzymał zgłoszenie o martwym wilku, który zginął w wyniku kolizji drogowej.

Młody, niespełna dwuletni samiec, został za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przetransportowany przez pracowników parku do Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przekazano go naukowcom. Natomiast w marcu 2024 roku zgłoszono znalezienie ciała kolejnego wilka. Przyczyna śmierci nie była znana, a sprawą zajęła się policja.

- Kolejne zdarzenie drogowe miało miejsce w maju. Niespełna dwuletniego martwego samca za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, przekazaliśmy również naukowcom z Gdańska. Martwe wilki zostały poddane sekcji i wykorzystane w badaniach naukowych – pisze Tucholski Park Krajobrazowy na Facebooku.

Gdzie występują wilki szare w Polsce?

Wilki szare w Polsce najczęściej można spotkać od strony Azji, czyli na wschodzie kraju. Jednak gatunek ten stale migruje, odkrywając nowe, dogodne tereny w Polsce. Od dłuższego czasu obecne są również w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie znajdują odpowiednie warunki do życia, takie jak obfitość pożywienia i miejsca do zakładania rodzin.

Typowa rodzina wilka szarego składa się z 6-8 osobników, a jak informuje wrocławskie zoo, jej terytorium może obejmować obszar od 250 do nawet 350 km².

Wilcza rodzina składa się z pary rodzicielskiej oraz ich potomstwa z bieżącego, jak i poprzedniego roku. Starsze rodzeństwo pełni rolę opiekunów, troszcząc się o młodsze wilki podczas nieobecności rodziców.

Wilki komunikują się zarówno głosowo, jak i za pomocą mowy ciała. Ich wycie to sposób na oznaczenie terytorium i sygnalizowanie, że dany obszar jest zajęty. W ten sposób inne wilcze rodziny wiedzą, aby nie wkraczać na terytorium, gdyż to jest już zajęte.

Adamkowo, czyli Ptasia Wioska, najmniejsza taka w kraju. "Gdyby na raz przyjechało 36 turystów, byłoby ich więcej niż mieszkańców wsi"

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Wiesz, co to znaczy? To wiedza z podstawówki! Możesz zrobić jeden błąd
Pytanie 1 z 15
Uzupełnij brakujące słowo w powiedzeniu: "Rzucać ... na wiatr"
Andrzej Wrona przekazał oficjalne wieści. Fani siatkarza są zrozpaczeni