Spis treści
- Góry Łosiowe pod Grudziądzem. Drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma
- Przez Góry Łosiowe w Kujawsko-Pomorskiem biegnie korytarz migracyjny łosi
- W pobliżu Gór Łosiowych urodził się Ludwik Rydygier. Dom, w którym przyszedł na świat w XIX wieku wciąż stoi
- Jak dotrzeć do Gór Łosiowych z Bydgoszczy, Torunia i Grudziądza?
Góry Łosiowe pod Grudziądzem. Drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma
Park Krajobrazowy Góry Łosiowe został założony w 2018 roku przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Najwyższe wzniesienie Gór Łosiowych liczy 88 m n. p.m. Ale przecież nie wysokie szczyty stanowiące wyzwanie dla wspinaczy są atrakcją tego miejsca. Wzgórza są gęsto porośnięte lasami, jest tu też punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na pobliski Grudziądz, ale też Kępę Forteczną, gdzie wznosi się XVIII-wieczna cytadela. Aktualnie to jeden z najokazalszych tego typu budynków w Europie.
Góry Łosiowe leżą na atrakcyjnym przyrodniczo i geograficznie terenie polodowcowym, obejmującym wysoczyznę morenową pokrytą najlepiej zachowanym w Polsce polem wydmowym, rozległy kompleks leśny, obszar zalewowy oraz dno doliny Wisły oraz Osy (jej ujście do Wisły pięknie widać ze szczytów).
Przez Góry Łosiowe w Kujawsko-Pomorskiem biegnie korytarz migracyjny łosi
Naliczono tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi - stąd nazwa i możliwość spotkania tych zwierząt podczas wędrówek. W granicach parku są 54 pomniki przyrody.
W pobliżu Gór Łosiowych urodził się Ludwik Rydygier. Dom, w którym przyszedł na świat w XIX wieku wciąż stoi
U podnóża Gór Łosiowych leży mała wieś Zakurzewo. To świetny punkt wypadowy. To tutaj rozpoczyna się szlak im. Ludwika Rydygiera i właśnie tędy dotrzemy do punktu widokowego. Ten 13-kilometrowy szlak biegnie aż do Dusocina. To tam w 1850 roku urodził się Ludwik Rydygier. Słynny na cały świat chirurg był związany później z Chełmnem, gdzie zresztą, u zakonnic, można oglądać meble z jego apteki.
Na obszarze parku znajdziemy więcej świadectw historii i kultury regionu, m.in. ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.
Jak dotrzeć do Gór Łosiowych z Bydgoszczy, Torunia i Grudziądza?
Do Gór Łosiowych najłatwiej dotrzeć samochodem. Z Grudziądza podróż zajmuje około 20 minut. Kierując się na północ drogą wojewódzką nr 498, należy skręcić w lokalne drogi prowadzące do serca wzgórz. Dla osób podróżujących z Bydgoszczy czy Torunia czas dojazdu wynosi około 1,5 godziny. Alternatywą są pociągi do Grudziądza, skąd można wynająć rower lub skorzystać z komunikacji lokalnej.
Góry Łosiowe to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. W regionie wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe, które różnią się poziomem trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Zakonnice w Chełmnie skrywają skarby. Kilkusetletnie dzieła są na wyciągnięcie ręki, choć prawie nikt o tym nie wie. Zobaczcie zdjęcia