Fordon dostał prawa miejskie 600 lat temu. Przyznał je mu król Władysław Jagiełło
Przez wieki miasto Fordon przechodziło różne okresy - od czasów wielkiego rozwoju po straszliwy potop szwedzki. Ma bogatą historię, na którą składają się losy przedstawicieli różnych wyznań i narodowości. Od 1 stycznia 1973 roku jest częścią Bydgoszczy.
Niektóre uroczystości z okazji jubileuszu już za nami. 3 lipca w Bydgoskim Poczcie Dębów na alei Ossolińskich zasadzono pamiątkowy Dąb 600-lecia Fordonu.
W sobotę, 6 lipca kolejna dawka świętowania w Forodnie. O godzinie 11 na bulwarach nad Wisłą i na Rynku Starego Fordonu rozpocznie się Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego. W menu znajdzie się między innymi gęś kołodziejska, kociołek z kapustą oraz kotlet i baranina smażone przez Rafaela Prętkiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
W programie jest też zdrowotna profilaktyka dla dorosłych i kącik zdrowych zabaw dla dzieci. Będzie okazja sprawdzenia ciśnienia krwi i poziomu cukru, analizy składu ciała oraz testów krwi na HCV, a także nauki samobadania piersi na fantomach.
Chętni będą mogli popłynąć w rejs, a na scenie wystąpią między innymi zespoły Golden Life, ROAN, Jurek Paterski i Kuracja.
Wstęp wolny.
Program obchodów 600-lecia Fordonu
6 lipca, godz. 11-18 - Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego (bulwary wiślane i Rynek w Fordonie)
W planie są pokazy kulinarne:
- godz. 12 – 12.30 w jeden kwadrans gęś na stole – wykonanie okrasy z kołudzkiej rasy – Piotr Lenart i Błażej Mirota
- 13.30 – 14. Gęsie Pipki i Czulent Czule za rączkę z Damianem Amonem Rączką
- 15. – 15.30 Food na Prętko – kotlet i wurst barani „prętko” wysmażany z Rafaelem Prętkim
- 15. – 18. kocioł kapusty w nim baran nietłusty – degustacja
Profilaktyka zdrowia dorosłych i kącik zdrowych zabaw dla dzieci, godz. 11. – 15.
- możliwość wyrobienia karty EKUZ
- analiza składu ciała
- badania ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru
- testy z krwi w kierunku HCV
- nauka samobadania piersi na fantomach, promocja profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy
Na godz. 16. zaplanowano uroczyste otwarcie z promocją albumu z okazji 600-lecia Fordonu.
Koncerty
- 16.30 Jurek Paterski
- 17.30 KURACJA
- 18.30 ROAN
- 19.30 Golden Life
Rejsy łodzią dla chętnych między godz. 13 a 18.
Spacer z przewodnikiem po Fordonie
Następnego dnia Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na spacer.
7 lipca poznamy historię ciekawego zakola Wisły. Zwiedzimy Fordonek i Brdyujście. Jak opisują organizatorzy, to tutaj Prawisła przełamała swój bieg i popłynęła w znanym nam obecnie korycie. Pozostałą pradolinę wykorzystała niejako rzeka Brda, która w tym miejscu postanowiła połączyć swój nurt z królową polskich rzek. Człowiek od wczesnych lat wykorzystywał to wyjątkowe położenie, tworząc warownie, a nawet największy port drzewny Europy Wschodniej. O ciekawej historii tego miejsca opowie miłośnik Fordonu - Damian Amon Rączka.
- Wyruszamy pod hasłem Od tartaku do śluz - zapowiada Damian Rączka. - Wycieczka będzie wiodła dawnym Fordonkiem, szlakiem zapomnianych restauracji. Niektóre obiekty się zachowały do dziś. Przejdziemy ul. Wyszogrodzką i Witebską, będziemy meandrować, by przekonać się, jakie to były ważne, rekreacyjne miejscowości. Do lat 80. XX wieku życie tu tętniło, działały kluby wioślarskie. Opowiemy o czasach od drugiej połowy XIX wieku. Pomówimy też o tym, co się działo w 1939 roku. O marynarzach rzecznych, którzy tam na początku wojny bronili naszej rzeki i naszego kraju - dodaje.
Początek o godz. 10 (7 lipca). Zbiórka na parkingu przy ul. Fordońskiej 410. Wstęp wolny. Nie trzeba się zapisywać.