Tatusiowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dzieckiem - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Ojcowie, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu mogą skorzystać z trzech typów urlopów związanych z narodzinami dziecka:
- urlop ojcowski,
- macierzyński (zwany tacierzyńskim),
- urlop rodzicielski.
Najczęściej tatusiowe decydują się na urlop ojcowski. Znacznie rzadziej biorą urlop rodzicielski.
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, od stycznia do kwietnia tego roku 3258 ojców z naszego regionu otrzymało z ZUS -u zasiłek za urlop ojcowski. W całym kraju to prawie 61,4 tys. Trzy lata temu z takiego urlopu skorzystało 2625 tatusiów z województwa kujawsko –pomorskiego, a w całym kraju ponad 50,5 tys.
Z urlopu ojcowskiego mogą skorzystać tylko panowie, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej). Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Urlop ten może wykorzystać jednorazowo albo podzielić na dwie równe części. Należy pamiętać, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Później urlop przepada. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.
Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?
Wniosek musi złożyć pracownik u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy - najpóźniej na 7 dni przed planowanym urlopem. We wniosku trzeba zawrzeć informację, na jaki okres ma być udzielony. Do wypłaty zasiłku za okres urlopu ojcowskiego wymagane jest również oświadczenie czy zasiłek za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu, a także skrócony odpis aktu urodzenia albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem. Jeśli zasiłek będzie wypłacał ZUS, to pracodawca albo zleceniodawca będzie musiał przekazać do ZUS dokumenty rodzica razem z zaświadczeniem Z- 3 albo Z-3a.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wniosek o urlop ojcowski (formularz ZUS ZAO) wraz z drukiem Z-3b należy złożyć do ZUS-u przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku.