zwierzęta

Te afrykańskie ryby żyją w muszlach po winniczkach z bydgoskiego Czyżkówka. Lokalny akcent w moim akwarium [GALERIA]

2024-10-04 14:47

Jezioro Tanganika w Afryce stanowi akwarystyczną perłę. Znajdziemy tu gatunki pielęgnic, które swoim nietypowym zachowaniem zachwycą każdego. Jednym z ciekawszych rybek zamieszkujących te tereny są muszlowce. Te malutkie afrykańskie pielęgnice dostępne są w sklepach akwarystycznych także w Polsce. Moje zamieszkały w muszlach po winniczkach z bydgoskiego Czyżkówka. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Tanganika, czyli akwarystyczna perła
  2. Hodowla muszlowców w akwarium
  3. Muszlowiec krótki. Niepowtarzalne zachowania
  4. Zbieranie muszli w Polsce
  5. Przygotowanie muszli
  6. Zastanawiasz się nad uruchomieniem zbiornika? Tanganika będzie ciekawym wyborem
  7. Towarzystwo dla muszlowców

Muszlowce to bardzo wyraziste ryby akwariowe, które są gatunkiem endemicznym, co oznacza, że znajdują się tylko w jednym miejscu na ziemi. Jezioro Tanganika w Afryce jest znane z różnorodności gatunków pielęgnic.

Choć nie zobaczymy tu takiej palety barw jak w sąsiednim akwenie – jeziorze Malawi, stworzenia z Tanganiki zachwycają pięknymi kształtami, nietypowymi wzorami, a przede wszystkim charakterystycznymi zachowaniami, których nie ujrzymy nigdzie indziej!

Tanganika, czyli akwarystyczna perła

Naskalniki przypominają węże i pływają w taki sposób, by ich brzuch zawsze był równoległy do krawędzi skały, nierzadko do góry nogami, co daje efekt jakby ryba była przyklejona do niewidzialnej szyby. Księżniczki z Burundi budują wielopokoleniowe rodziny, w których występują struktury społeczne, zaawansowane relacje oraz powstają monogamiczne pary i inne formy związków.

Z kolei nieopodal brzegów jeziora, na głębokości od 6 do 60 metrów znajdziemy wiele odmian innego, charakterystycznego dla tego jeziora, gatunku. Chodzi o muszlowce. To małe rybki, których wyjątkową cechą jest to, że mieszkają w muszlach po ślimakach.

Hodowla muszlowców w akwarium

Do hodowania tych rybek w domowych warunkach potrzebujemy w zasadzie tylko dwóch niezbędnych czynników: piasku i pustych muszli. Każdy muszlowiec wybierze sobie swoją muszelkę, która posłuży mu jako dom. Z czasem może przeprowadzić się do innej, jeśli jego mieszkanie zrobi się za ciasne, zniszczy się lub zwyczajnie znudzi.

Uwaga! Choć muszlowce są małymi rybkami (samica muszlowca wielopręgiego rośnie tylko do 3 cm, a samiec do 4) są silnie terytorialne i może pogryźć inne osobniki jeśli będą interesowały się muszelką, w której mieszka. 

Muszlowiec krótki. Niepowtarzalne zachowania

Jednym z najpopularniejszych muszlowców w Polsce jest Lamprologus Brevis, znany jako muszlowiec krótki. Od innych muszlowców wyróżnia się tym, że pary zamieszkują wspólnie jedną muszlę. W akwarium łatwo zauważyć zatem, że dobrała nam się parka.

Gdy zauważymy, że jeden z naszych muszlowców porzucił swoją muszlę i wprowadził się do koleżanki obok – możemy być pewni, że niebawem pojawią się młode.

Muszlowce składają jaja w muszli. Samiec pilnuje okolicy wokół domu, podczas gdy samica zajmuje się ochroną ikry. Po około tygodniu młode muszlowce, mające zaledwie kilka milimetrów, opuszczają muszlę i zaczynają zwiedzać akwarium.

Zbieranie muszli w Polsce

W naturze muszlowce żyją w muszlach ślimaka Neothauma tanganyicense. To duży ślimak wodny, który dorasta do 6 cm. Co ciekawe, odpowiednikiem muszli tego stworzenia będą muszle po naszych polskich winniczkach!

My Polacy mamy zatem przewagę nad akwarystami zza granicy. Jesienią wystarczy przejść się do lasu lub do ogródka i poszukać muszli. Ja swoje znalazłem na Czyżkówku w Bydgoszczy. Przeszedłem się na krótki spacer i wróciłem z siedmioma pustymi muszlami.

Przygotowanie muszli

Muszle starannie wyczyściłem, także od środka – patyczkiem, a następnie je wyparzyłem. Co ciekawe, dla moich muszlowców brevis zamówiłem także piękne, dekoracyjne muszle morskie, które były dwa razy większe od polskich winniczków. Mimo to, rybki zdecydowały się na muszle po naszych lokalnych ślimakach z Bydgoszczy, co stanowi ciekawą obserwację.

Zastanawiasz się nad uruchomieniem zbiornika? Tanganika będzie ciekawym wyborem

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem akwarium – polegam gatunki z jeziora Tanganika (sam posiadam ich kilka), zwłaszcza muszlowce. Oprócz sprzętu wystarczy, zakupić wyłącznie piasek. W poszukiwaniu muszli warto wybrać się na spacer i dodać naszemu zbiornikowi „lokalnego” akcentu.

Towarzystwo dla muszlowców

Muszlowce można łączyć z innymi mniejszymi rybami z jeziora Tanganika, które zamieszkują inne sfery. Pod żadnym pozorem nie możemy ich łączyć ze stworzeniami z innych biotopów przede wszystkim z azjatyckich i amerykańskich rzek. Jako towarzysze odpadają wszelkie neonki, skalary, gurami i inne popularne kolorowe rybki.

Żyją one w miękkiej wodzie o lekko kwasowym pH, podczas gdy ryby z jeziora Tanganika, w tym muszlowce, wymagają wody twardej i alkalicznej z pH powyżej 8,5. W takich warunkach nie rozwijają się rośliny, a zamiast zieleni dominują rumowiska skalne.

Express Biedrzyckiej - Joanna Solska, Tomasz Żółciak 04.10.2024