wydarzenia

Ten balet w Operze Nova w Bydgoszczy będzie można zobaczyć tylko w dwa wieczory

2024-06-15 17:18

Na scenie bydgoskiej Opery Nova tuż przed rozpoczęciem wakacji gościnnie wystąpi jedyna taka grupa baletowa w kraju. Zobaczymy „Juvenalia” w wykonaniu zespołu Polskiego Baletu Narodowego Junior. - Będzie to występ pełen młodzieńczej ekspresji, ale też wrażliwości i liryzmu. Idealna propozycja dla miłośników tańca współczesnego! - zachęcają organizatorzy.

W Operze Nova zobaczymy baletowe „Juvenalia” w wykonaniu grupy Polskiego Baletu Narodowego Junior

Nad tym, co zobaczymy na scenie Opery Nova w wykonaniu tancerzy Polskiego baletu Narodowego Junior, przez kilka miesięcy pracowali intensywnie Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i młodzi choreografowie: Valentino Zucchetti, Gianni Melfi, Kristóf Szabó, wychowankowie warsztatów choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego.

Grupa powstała w tym sezonie artystycznym z inicjatywy Krzysztofa Pastora. Talent dziesięciu osób, tegorocznych wychowanków szkół baletowych, szlifował do granic artystycznych możliwości. W przyszłości będą podbijać sceny w kraju i na świeci, ale ich występy już teraz robią ogromne wrażenie. Okazja, żeby się o tym przekonać, w Bydgoszczy nadarzy się tylko dwa razy: 18 i 19 czerwca.

W programie:

  • JOURNEY WITHIN (czas trwania 20 minut). To nowa praca w programie PBN Junior - inspirowany polską muzyką Juliusza Zarębskiego balet w choreografii Valentino Zuchettiego, pochodzącego z Włoch pierwszego solisty Royal Ballet i stałego uczestnika tamtejszych warsztatów choreograficznych Draft Works.
  • THE END OF ALL OUR EXPLORING - choreografia Gianni Melfi (czas trwania 4 minuty)
  • SREBRNE JEZIORO (muzyka Kurt Weill, czas trwania 5 minut). Finałowa sekwencja z opery Weilla i Brechta mówi o dwóch mężczyznach, którzy nie znajdują społecznej akceptacji. Przynależą do przeciwnych obozów, a mimo to łączą ich więzy przyjaźni. Uciekają więc ku lepszej przyszłości poprzez cudownie zamarznięte wiosną jezioro. W choreografii Krzysztofa Pastora ta scena symbolizuje emigracyjną ucieczkę przed narastającym niebezpieczeństwem. Znamienne, że krótko po premierze Srebrnego jeziora kompozytor opuścił Niemcy na zawsze.
  • A BLURRY REFLECTION (czas trwania 7 minut). Inspiracją dla Kristófa Szabó było zjawisko starzenia się, demencji oraz związanej z tym frustracji. Patrząc na osoby starsze, zastanawiamy się często, jakie historie kryją ich wysłużone ciała – w przeszłości piękne i sprawne. Być może ta choreografia jest zbiorem rozmazanych wspomnień osoby, która nie poznaje już siebie samej w lustrze…
  • W finałowej części zobaczymy tytułowe JUVENALIA (czas trwania 14 minut), w których Krzysztof Pastor stara się przełamać naturalną wciąż skromność, nieśmiałość i niepewność uczestników projektu PBN Junior, tworząc specjalnie dla nich zespołową choreografię. Konfrontuje ich z dynamiczną muzyką Johna Adamsa, eksponując czystą radość tańca i młodzieńczą energię.

Bilety są jeszcze dostępne. Występy 18 i 19 czerwca w Operze Nova rozpoczną się o godz. 19.

Trwa modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Rozpoznasz jaka to ulica w Bydgoszczy po starych fotografiach? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?