Trzej Królowie

i

Autor: Dorota Witt, pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Poradnik

Ten błąd popełnia wielu Polaków 6 stycznia w Trzech Króli. Chodzi o kredę

2024-01-05 14:50

Co oznacza symbol „C☩M☩B”? Wielu przyjęło, że trzy literki, które piszemy na drzwiach naszych domów 6 stycznia oznaczają imiona Trzech Króli: Caspar (Kacper), Melchior i Baltazar. Jest to oczywiście błąd. Tak samo jak pisownia K☩M☩B, którą stosuje wielu Polaków. Również symbol oddzielające literki „☩” nie jest „plusem” i nie powinniśmy zapisywać go w ten sposób - „+”. Jak wygląda poprawna pisownia znaku na drzwiach i co ona oznacza? Już tłumaczymy!

W sobotę, 6 stycznia przypada święto Trzech Króli, znane również jako uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia w polskich kościołach możemy nabyć poświęconą kredę. Następnie powinniśmy podpisać nią drzwi swojego domu. Większość robi to jednak źle.

O tym, co w rzeczywistości oznacza skrót C☩M☩B duchowni, katecheci i teolodzy przypominali już wielokrotnie. W 2021 roku szczegółowo wyjaśniła to m.in. Parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu.

- Nie ma czegoś takiego jak K M B! - podała parafia w komunikacie.

Jak wyjaśniono, litera „K” w niepoprawnym, lecz często stosowanym zapisie pojawiła się w momencie, gdy ludzie zaczęli łacińskie “C” zastępować polskim “K”. W ten sposób: C,M,B zmieniło się w K,M,B.

Gdy średniowieczna legenda o trzech królach w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność, ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać trzy litery zapisywane na drzwiach z imionami mędrców. (W Piśmie Świętym jest mowa o Mędrcach ze Wschodu, a Kacper, Melchior i Baltazar przedstawieni zostali dopiero w apokryfie, nie w Biblii. Te trzy postacie zostały wymyślone przez ludzi).

Co oznacza C☩M☩B? Dlaczego ten napis pojawia się akurat na drzwiach?

W rzeczywistości C☩M☩B to skrót od słów „Christus Mansionem Benedicat” – czyli “Chryste błogosław temu domowi”. Dlatego też, napis ten powinien znajdować się na drzwiach naszego mieszkania – od zewnątrz, a nie w żadnym innym miejscu.

Symbol „☩” oddzielający litery C,M,B to nie „plus”!

Jak zwróciła uwagę parafia, również dwukrotne pojawiające się “☩”, to nie “plusiki”, tylko “krzyżyki” – czyli znak błogosławieństwa. Powinniśmy zapisywać je jako małe litery „t”, tak by pionowa kreska była dłuższa od tej poziomej.

J☩M☩J. Co to za symbol?

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka! Księga liturgiczna “Obrzędy błogosławieństw”– podaje, że oprócz zapisu C☩M☩B, można stosować również J☩M☩J, czyli inicjały Jezusa, Maryi i Józefa – czyli świętej rodziny. I tu ważna informacja - tylko dwa powyższe zapisy są poprawne.

Przeszczep piór u sowy Mauricio