Ten punkt w Bydgoszczy jest nie do rozpoznania. Ta fotografia to prawdziwy wehikuł czasu

i

Autor: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy/Google street view

Historia

Ten punkt w Bydgoszczy jest nie do rozpoznania. Ta fotografia to prawdziwy wehikuł czasu

2024-10-04 14:42

To jedna z najważniejszych wizytówek Bydgoszczy. Historia ulicy Gdańskiej sięga XIX wieku. Ostatnio na pewnym facebookowym profilu pojawiło się niesamowite zdjęcie tego ważnego traktu z 1899 roku. Czytelnicy pomylili go z ul. Mostową i Królowej Jadwigi. Pełna fotografia znajduje się pod spodem.

Spis treści

  1. Archiwalne zdjęcia Bydgoszczy
  2. Historia ulicy Gdańskiej na fotografii
  3. Kiedy powstała ulica Gdańska w Bydgoszczy?
  4. Ulica Gdańska w Bydgoszczy. Wszystkie dawne nazwy

Archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

Facebookowy profil "Bydgoszcz: Okruchy Przeszłości" regularnie udostępnia archiwalne zdjęcia Bydgoszczy, pochodzące z różnorodnych źródeł, takich jak archiwa, albumy czy prywatne kolekcje. Na profilu można również znaleźć ciekawe i mało znane historie związane z miastem.

Dzięki administratorom, którzy systematycznie publikują te fotografie, mamy okazję przenieść się w czasie, zwłaszcza za sprawą zdjęć z końca XIX wieku. Kilka miesięcy temu zamieszczono tam zdjęcie kamienicy na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Bocianowo w Bydgoszczy, dzięki któremu mogliśmy poznać niesamowitą historię Dawida Kukuka, handlarza artykułami spożywczymi.

W latach 1894–1895 wzniósł on imponującą, dwupiętrową kamienicę, w której prowadził dwa sklepy. W 1899 roku jego syn Gustaw przekształcił je w mieszkania.

Historia ulicy Gdańskiej na fotografii

Tym razem na profilu pojawiło się kolejne archiwalne zdjęcie z 1899 roku, pochodzące z zasobów Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Fotografia przedstawia początek ulicy Gdańskiej. Widoczny jest na niej budynek hotelu "Zum Adler" ("Pod Orłem") oraz inne charakterystyczne elementy, które pozwalają zidentyfikować to miejsce.

Czytelnicy zwracają uwagę, że zdjęcie bardzo przypomina ul. Królowej Jadwigi lub Mostową. Wszystko przez to, że z boku znajduje się barierka, a tuż za nią – nie rzeka a ogrody. W tym miejscu obecnie stoi Bydgoskie Centrum Finansowe (dawna Drukarnia).

Kiedy powstała ulica Gdańska w Bydgoszczy?

Ulica Gdańska do dziś pozostaje jedną z wizytówek Bydgoszczy. Na początku XIX wieku pełniła głównie funkcję komunikacyjną. Powstała w związku z rozwojem zabudowy miasta na północ, co miało miejsce po 1816 roku, kiedy to miasto nabyło teren na wschód od traktu gdańskiego.

Wówczas stworzono gościniec rozciągający się w linii prostej na 26 metrów, a działki znajdujące się po obu jego stronach zostały podzielone i przekazane w ręce prywatnych właścicieli.

W drugiej połowie tego stulecia ulica Gdańska przekształciła się w reprezentacyjny miejski trakt. Stała się ona centrum handlowym i rozrywkowym, a także miejscem, gdzie koncentrowało się życie rozwijającego się Nowego Miasta, leżącego na północ od nadbrzeżnego Starego Miasta w Bydgoszczy.

Ulica Gdańska w Bydgoszczy. Wszystkie dawne nazwy

Warto również dodać, że w tamtych latach ulica nosiła nazwę Danzigerstraße oczywiście od słowa Danzig, czyli po niemiecku – Gdańsk. Ulicą Gdańską stała się po 1920 roku, kiedy Bydgoszcz wróciła do macierzy. Jednak już w 1939 roku otrzymała ona nową nazwę: Adolf-Hitler-Straße.

Ulica Adolfa Hitlera istniała do 1945 roku. Wtedy to, po zakończeniu II wojny światowej, ulicę przemianowano na Aleje 1 Maja. W 1990 roku, po upadku komunizmu, ulica Gdańska wróciła do swojej pierwotnej polskiej nazwy.

Tak wyglądała Bydgoszczy sto lat temu i jeszcze wcześniej. Czy rozpoznałbyś swoje miasto?

Express Biedrzyckiej - WOJCIECH_RAFAŁOWSKI vod