Spis treści
- Najwyższy punkt w województwie kujawsko-pomorskim
- Gdzie znajduje się najwyższy punkt w województwie kujawsko-pomorskim?
- Jakie zastosowanie ma antena w Trzeciewcu? Do czego ona służy?
- Historia i budowa anteny w Trzeciewcu
- Zakończenie prac i uroczyste otwarcie
Najwyższy punkt w województwie kujawsko-pomorskim
Maszt radiowy w Trzeciewcu jest najwyższym punktem w województwie kujawsko-pomorskim stworzonym przez człowieka. Ma on wysokość 320 metrów, co czyni go jednym z najwyższych obiektów w Polsce. Jest to imponujące osiągnięcie w zakresie telekomunikacji.
Gdzie znajduje się najwyższy punkt w województwie kujawsko-pomorskim?
Maszt znajduje się w miejscowości Trzeciewiec, około 20-25 km od Bydgoszczy. Jest wykorzystywany do nadawania sygnału radiowego przez Polskie Radio i inne, duże stacje radiowe. Pozostałe obsługiwane są przez mniejszy nadajnik w Osielsku nieopodal Bydgoszczy. Podobnie w Niemczu, zlokalizowany jest dodatkowy nadajnik, który wspomaga transmisję sygnałów radiowych na tym obszarze.
Jakie zastosowanie ma antena w Trzeciewcu? Do czego ona służy?
Maszt w Trzeciewcu od 2013 roku obsługuje również część kanałów naziemnej telewizji cyfrowej (z początku wszystkie, lecz niektóre z czasem zostały wyłączone i zostały przełączone na inny standard).
Z kolei przed 2013 rokiem antena nadawała wszystkie podstawowe programy telewizyjne (nie wliczając tv satelitarnej i kablowej), których w Polsce było zaledwie kilka: TVP1, TVP2, TVP3 (później jako TVP Info), Polsat i TVN.
Antena nie tylko nadawała telewizję i radio, ale również pełniła funkcję ważnego punktu przekaźnikowego dla różnych form komunikacji. Początkowo, była jedną z pierwszych w Polsce, która umożliwiała nadawanie sygnału telewizyjnego i radiowego na dużą odległość, co było znaczącym krokiem w rozwoju technologii nadawczej w kraju.
Historia i budowa anteny w Trzeciewcu
Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Trzeciewcu jest nie tylko ważnym obiektem, ale ma też ciekawą historię. W latach 50. mieszkańcy województwa bydgoskiego aktywnie dążyli do stworzenia lokalnego ośrodka telewizyjnego.
W 1957 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Pomorskiego Ośrodka Telewizyjnego w Bydgoszczy, a już rok później Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji w Warszawie zaakceptował pomysł budowy ośrodka 20 km od miasta, w pobliżu wsi Trzeciewiec.
Zakończenie prac i uroczyste otwarcie
Budowa stacji nadawczej ruszyła i w 1960 roku budynek był gotowy. Prace zakończono w styczniu 1962 roku, po zainstalowaniu aparatury nadawczej od czeskiej firmy Tesla. Uroczyste otwarcie stacji miało miejsce 22 stycznia 1962 roku, kiedy to o godzinie 17:25 rozpoczęto nadawanie programu telewizyjnego.
Rok później, jako pierwszy ośrodek w Polsce, otrzymał nadajniki ultrakrótkofalowe, umożliwiające transmisję programu II i III Polskiego Radia, zmieniając nazwę na Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze. W 1973 roku ośrodek zaczął nadawać TVP2 w kolorze.
Ginące miejsca, zapomniane historie w Kujawsko-Pomorskiem. Niektóre przetrwają tylko na kartach tego albumu