ludzie z pasją

To sztuka zaplatania sznurków. Katarzyna spod Bydgoszczy po mistrzowsku robi makramy i namawia innych, by pletli

2024-10-18 15:13

- To sposób na odstresowanie i złapanie balansu – przekonuje Katarzyna Przybysz spod Bydgoszczy. Mieszkanka Solca Kujawskiego od pięciu lat zajmuje się makramą. Wymienia same pozytywne strony tej sztuki. Zachęca też innych, by spróbowali swoich sił w wyplataniu.

Wyplatania makram można się nauczyć samemu. Pani Katarzyna z Solca Kujawskiego wzorowała się na filmikach z sieci

Katarzyna Przybysz z Solca Kujawskiego plecie, kiedy tylko może. Dla niej to sposób na odstresowanie i złapanie balansu. Od pięciu lat zajmuje się makramą.

- To sztuka zaplatania sznurków, mówiąc najprościej - wyjaśnia Katarzyna Przybysz. - Gałąź rękodzieła jak szydełkowanie czy robienie na drutach, z tą różnicą, że do robienia makram nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi, wystarczy sznurek i nasze palce. To odskocznia od codziennej bieganiny, sposób na relaks, oczyszczenie głowy - wymienia plusy swojego hobby.

Makramy to odskocznia od codzienności. Wystarczą palce i sznurek

Wyplatanie to dziś wielka pasja pani Katarzyny, a zaczęło się niepozornie – z nudów.

- Kiedy byłam na urlopie macierzyńskim, zrobiłam swoją pierwszą plecionkę. Zabrałam się za to z nudów, dla zabicia czasu, a uczyłam się wszystkiego od podstaw sama, oglądając filmiki w sieci - opowiada pani Katarzyna. - Największą moją dumą jak dotąd jest ścianka ślubna na heksagonie o wymiarach 1,5 m na 1,5 m - dodaje.

Taka ścianka może posłużyć np. za tło do robienia pięknych zdjęć z uroczystości albo pełnić rolę ozdoby. Pani Katarzyna ma już na swoim koncie tysiące projektów, które wykonuje w wolnym czasie. Jej prace można oglądać na jej profilach w mediach społecznościowych.

Od czego zacząć naukę makramy?

Makrama to technika dekoracyjnego wiązania sznurków, ale tylko z wykorzystaniem węzełków, bez użycia igieł czy szydełek. Najważniejsze są więc węzły i od nich trzeba zacząć naukę. Najpopularniejsze to:

  • węzeł płaski - podstawowy węzeł;
  • węzeł spiralny - wygląda jak spiralna wersja węzła płaskiego;
  • węzeł żebrowy - idealny do tworzenia ukośnych linii i wzorów;
  • węzeł mocujący - wykorzystywany do mocowania sznurków do bazy.

Co jest potrzebne do wyplatania makram?

Już od początku warto wyposażyć się w porządne materiały: bawełniany sznurek o grubości 3-5 mm.; ostre nożyczki; przedmioty, do których przymocujemy makramę, np. gałąź, miarkę, by precyzyjnie odmierzać długości sznurków.

Z tutoriali w internecie można się nauczyć wyplatania makram

Warto zacząć od najprostszych projektów jak np. podkładką pod kubek, by z zapałem przejść do bardziej skomplikowanych. Najlepiej uczyć się w praktyce, na swoich błędach i podczas oglądania tutoriali w sieci.

Wenecja Bydgoska ma niepowtarzalny klimat. Tak wyglądała 90 lat temu, a tak zmieniła się dziś. Zobaczcie zdjęcia

Wielki trening kalisteniki w Bydgoszczy

Jakie światowe miasta są mniejsze od Bydgoszczy? Paryż, Madryt czy Miami?

Pytanie 1 z 12
Które miasto jest większe?