Spis treści
- Trwa modernizacja ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy. To najdłuższa ulica w całym województwie kujawsko-pomorskim
- Co się zmieni po przebudowie na skrzyżowaniu ulic Toruńskiej, Kieleckiej i Spornej?
- Kiedy zakończy się remont ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy?
- Remont torowiska na ul. Toruńskiej zaczął się 4 listopada. Co to oznacza dla pasażerów MZK w Bydgoszczy?
- Na czas remontu torowiska na ul. Toruńskiej będzie komunikacja zastępcza
4 listopada rozpoczęły się pierwsze prace przy gruntownej modernizacji torowiska na ul. Toruńskiej.
- Wykonawca zmodernizuje najpierw odcinek od ronda Toruńskiego do ul. Perłowej.
- Tramwaje linii nr 4,6 i 8 będą tymczasowo jeździły przez most Kazimierza Wielkiego.
- Potem rozpoczną się kolejne etapy, m.in. budowa dróg rowerowych i chodników.
Trwa modernizacja ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy. To najdłuższa ulica w całym województwie kujawsko-pomorskim
Już na początku 2024 roku została podpisana umowa na modernizację ul. Toruńskiej od nowych mostów do zajezdni. Wiosną doszły kolejne odcinki ul. Toruńskiej: od ul. Perłowej do ronda Toruńskiego oraz od zajezdni do pętli Stomil. Wszystko razem ma kosztować 131 mln zł. W tej cenie dostaniemy m.in. nowe torowisko wraz z podbudową, słupy podtrzymujące sieć, oświetlenie. Zmodernizowane będą też wszystkie przejazdy przez torowisko, a skrzyżowanie ulic Toruńskiej, Kieleckiej i Spornej zostanie kompleksowo przebudowane, podobnie jak pętla tramwajowa Stomil.
- W zakres inwestycji wejdzie też część drogowa zakładająca przede wszystkim wybudowanie infrastruktury dla rowerzystów (z nawierzchniami bitumicznymi) oraz infrastruktury dla pieszych (z chodnikami z płyt betonowych) na odcinkach od ul. Filmowej do ul. Kazimierza Wielkiego oraz od al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do pętli tramwajowej Stomil. Zostaną przebudowane wszystkie perony tramwajowe, które dostosowane zostaną do nowoczesnych tramwajów typu Pesa. Zaplanowano też bezpieczne, doświetlone przejścia dla pieszych. W trakcie prac projektowych rozwiązania konsultowaliśmy z mieszkańcami - zastrzegają bydgoscy drogowcy.
Co się zmieni po przebudowie na skrzyżowaniu ulic Toruńskiej, Kieleckiej i Spornej?
- Powstaną wyspy kanalizujące ruch;
- będą nowe przejścia dla pieszych, ciągi pieszo rowerowe, ścieżki rowerowe oraz chodniki;
- zmianie ulegnie lokalizacja peronów autobusowych oraz tramwajowych;
- powstanie sygnalizacja świetlna.
Kiedy zakończy się remont ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy?
Prace potrwają do końca 2026 roku. Wtedy na całej trasie do Łęgnowa będą mogły jeździć nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje. Teraz bydgoszczan czekają jednak utrudnienia.
- Prace na odcinku od ronda Toruńskiego do ul. Kazimierza Wielkiego zajmą około pół roku.
- Roboty na odcinkach od alei Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ul. Równej oraz od ul. Równej rozpoczną się w przyszłym roku.
Remont torowiska na ul. Toruńskiej zaczął się 4 listopada. Co to oznacza dla pasażerów MZK w Bydgoszczy?
- Ruch tramwajowy na odcinku od ronda Toruńskiego do ul. Perłowej zostanie wstrzymany, co pozwoli na realizacje robót na obu torach jednocześnie. Dodatkowo przebudowane zostaną dwa perony tramwajowe zlokalizowane przy rondzie Toruńskim. W związku z tym tramwaje linii nr 4,6 i 8 będą korzystać z objazdu przez nowy most Kazimierza Wielkiego i ulicę Toruńską. Wszystkie kursy zjazdowe będą też odbywać się przez nowy most Kazimierza Wielkiego. W trakcie prac obie jezdnie ul. Toruńskiej będą przejezdne. Mogą występować miejscowe zawężenie jednego pasa ruchu. Takie zwężenia wystąpią na rondzie Toruńskim oraz ul. Toruńskiej na kierunku ul. Kazimierza Wielkiego. Zamknięty zostanie jeden pas od strony torowiska na wysokości peronów tramwajowych. Ponadto zawężony zostanie również pas zewnętrzny na ul. Toruńskiej przy skrzyżowaniu ul. Toruńskiej z ul. Nowotoruńską w stronę ronda Toruńskiego na wysokości peronu autobusowego - informują drogowcy.
Na czas remontu torowiska na ul. Toruńskiej będzie komunikacja zastępcza
Na czas tych drogowych zawirowań rolę komunikacji zastępczej na odcinku od przystanku Kazimierza Wielkiego do przystanku Zbożowy Rynek przejmie kursująca na tej trasie linia nr 76.
W Bydgoszczy jest najdłuższa ulica w województwie kujawsko-pomorskim. Poznajcie jej historię.
Spektakularne odkrycie podczas remontu kościoła Klarysek w Bydgoszczy. Burmistrz napisał to do nas niemieckim gotykiem 123 lata temu! Zobaczcie zdjęcia