Bydgoska Fabryka Kabli została założona tuż po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1920 roku. Jej pierwszym dyrektorem został inż. S. Rolbieski. Przy ulicy Fordońskiej powstał kompleks obiektów, które pozwolił w 1923 rozpocząć produkcję wyrobów elektrycznych. Z najstarszych zachowała się brama wjazdowa i budynek biurowy z halą fabryczną. Z późniejszych wyróżnia się willa dyrektora z lat 1930-1931, z ciekawie wykończonym gzymsem.
Od 1925 fabryka produkowała wszystkie występujące wówczas w Polsce rodzaje kabli i przewodów. Pod koniec lat 20. fabryka zatrudniała pół tysiąca osób. Okres II wojny światowej fabryka przetrwała bez większych zniszczeń. W 1945 roku wyposażenie uratowano przed wywózką do ZSRR. W czasach PRL-u fabrykę upaństwowiono.
W latach 90. Rozpoczęto prywatyzację fabryki, która została doinwestowana i rozbudowana. Dziś bydgoski zakład stanowi jedną z siedmiu jednostek produkcyjnych Grupy TFKable, należącej do grona bezpośrednich dostawców rozwiązań z branży przesyłu energii elektrycznej drogą morską.
Trwa rozbudowa bydgoskiego oddziału firmy
Projekt w Bydgoszczy obejmuje konstrukcję pięciu nowych obiektów, głównie przeznaczonych do produkcji innowacyjnych podmorskich kabli wysokiego napięcia, dostosowanych do farm wiatrowych. Prace realizuje firma Dekpol.
Najważniejszym z nowych elementów będzie hala produkcyjna o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 6 000 metrów kwadratowych, z charakterystyczną wieżą technologiczną o wysokości około 53 m. Ponadto wykonawca będzie uczestniczył w budowie pozostałych obiektów, w tym hal produkcyjnych i strefy socjalnej. Zgodnie z harmonogramem inwestora, zakończenie rozbudowy bydgoskiego zakładu produkcyjnego przewidywane jest na rok 2025.
Informacja prasowa