W bydgoskiej Budowlance otwarto wirtualną strzelnicę
W Budowlance otwarto właśnie wirtualną strzelnicę. Uczniowie nauczą się tu obsługi broni i strzelania. To pierwsza szkolna strzelnica wirtualna w mieście. Z nowej sali będą korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Miasto planuje stworzenie drugiego takiego miejsca.
Uczniowie na początku poznają budowę broni, potem już oddają strzał. Podoba im się.
- Dobre wykonanie - chwali jeden z uczniów Budowlanki nową salę. - Porównałbym ją do wirtualnego świata, na pewno jest bezpieczniej niż na zwykłej strzelnicy - dodaje.
- Obycie z bronią to przydatna umiejętność, a jak ktoś się tym interesuje, to tym bardziej ciekawa alternatywa dla innych zajęć - dorzuca jego kolega.
"Strzelanie to bardzo widowiskowe zajęcia"
Dlaczego strzelnica jest potrzebna bydgoskim uczniom?
- Będą z niej korzystać przede wszystkim uczniowie klas pierwszych szkół średnich, którzy mają obowiązek realizacji takiego tematu na przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa. To ogromna radość, że w przypadku naszych uczniów wystarczy zejść dwa piętra niżej i w ramach zajęć możemy prowadzić zajęcia na strzelnicy - mówi Magdalena Popielewska, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych.
Nauka strzelania to element nowego programu nauczania, który został wprowadzony w roku szkolnym 2024/2025.
- To bardzo bezpieczne i bardzo widowiskowe zajęcia. Oczywiście wiemy o kontrowersjach. Jak to strzelanie i broń w rękach uczniów?Przypomnę tylko chińskie przysłowie: Jeżeli chcesz spokoju, proch trzymaj w suchym miejscu - mówi Sławomir Maciąg, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.
Budowa i wyposażenie strzelnicy kosztowały ponad 200 tys. zł. Miasto planuje budowę drugiej takiej szkolnej strzelnicy.
Tak wyglądały spichrze nad Brdą w Bydgoszczy przed pożarem w 1960 roku. Ogień strawił doszczętnie dwa z nich. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.
Dlaczego uczniowie uczą się strzelać?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji, w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa będą uczyć się strzelać.
- Kierownictwo MEiN zaznacza, że w przypadku szkół, które mają dostęp do strzelnic sportowych, młodzież będzie uczyć się z użyciem broni kulowej lub pneumatycznej, a także replik broni strzeleckiej (ASG).
- Ministerstwo dopuszcza jeszcze jedną możliwość: strzelnice wirtualne i laserowe.
![Bydgoszcz Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-w3TM-HkKv-YULY_bydgoszcz-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)