ślub

i

Autor: pixabay

Urodził się w 2001 roku. Zdążył się dwa razy ożenić i raz rozwieść!

2023-03-01 14:47

Jak informował pod koniec grudnia zeszłego roku GUS – w Polsce spada liczba nowych małżeństw. Zwiększa się natomiast liczba rozwodów! Jeszcze 20 lat temu rozwody były przyczyną 1/5 rozwiązywanych rocznie małżeństw, obecnie jest to prawie ¼. Co więcej – zaczynamy rozwodzić się w coraz to młodszym wieku. Jak pokazały najnowsze dane, w województwie kujawsko-pomorskim rekordzistą jest nowożeniec urodzony w 2001 roku, który zdążył wziąć ślub, potem się rozwieść, a następnie – ponownie wziąć ślub z kimś innym. Szczegóły poniżej.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny – obecnie w Polsce liczba rozwodów w miastach jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi. Natomiast średnia trwania małżeństwa w przypadku wszystkich rozwodników to ok. 14 lat.

Jednak niektóre małżeństwa trwają znacznie krócej. W lutym bieżącego roku Kujawsko-Pomorski Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące małżeństw w województwie. Jest ich łącznie ponad 460 tysięcy. Średnia wieku zawierania małżeństwa to 31,2 lata w przypadku mężczyzn i 28,9 lat w przypadku kobiet. Jest to nieco więcej niż w przypadku średniej krajowej. Oznacza to, że mieszkańcy kujawsko-pomorskiego stają przed kobiercem w nieco późniejszym wieku niż w przypadku niektórych miast w Polsce.

Dlaczego kot przymila się do podstawki na kubek

Są jednak i tacy, którzy postanowili ożenić się znacznie szybciej niż w wieku 28-32 lata. Jak zwraca uwagę GUS – mamy rekordzistę wśród nowożeńców, którzy już raz byli w związku małżeńskim i zdążyli się już rozwieść, a obecnie – są już po drugim ślubie.

W 2021 roku odnotowano „świeżego” nowożeńca, który… był już wcześniej rozwiedziony. Nowożeniec urodził się w 2001 roku. Czyli w trakcie zawarcia drugiego ślubu miał zaledwie 20 lat! Co oznacza, że jako nastolatek (18-19 lat) był już po jednym rozwodzie.

To jednak nie jedyny rekordzista w regionie! GUS odnotował też jedno małżeństwo w kujawsko-pomorskim, w którym oboje małżonków miało przeszło 85 lat, gdy brali ślub. To nie koniec!

W całym 2021 roku w województwie doszło łącznie do ośmiu ślubów, w których małżonkowie mieli 19 lat i mniej! Natomiast jeden z seniorów, urodzony 1949 roku, zdążył się rozwieść i powtórnie zawrzeć małżeństwo w wieku przeszło 70 lat.

Największą grupą wiekową, która stanęła przed ślubnym kobiercem była grupa 25-29 lat – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.