W bydgoskim ratuszu pracują roboty. Ale nie tylko za to miasto dostało nagrodę Kreator Energii 2024

i

Autor: D. Witt/UM Bydgoszcz

wydarzenia

W bydgoskim ratuszu pracują roboty. Ale nie tylko za to miasto dostało nagrodę Kreator Energii 2024

2024-12-12 15:20

Bydgoszcz znalazła się w centrum uwagi jako lider w dziedzinie nowoczesnych technologii i ochrony środowiska. Otrzymała prestiżowy tytuł Kreatora Energii 2024. Została ponownie doceniona za zarządzanie energią oparte na robotyzacji.

Bydgoszcz z tytułem Kreatora Energii 2024

  • Nagroda została przyznana podczas Kongresu Rozwoju Energetyki Odnawialnej KREO24, 10 grudnia 2024.
  • Odebrał ją Tomasz Bońdos, dyrektor Zespołu Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Jak podkreśla ratusz, przyznanie tytułu Kreatora Energii to wyraz uznania za innowacyjne podejście do zarządzania energią i propagowanie ekologicznych postaw. Wyróżnienie dotyczy działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska przed degradacją. W przypadku Bydgoszczy kluczową rolę odegrało zintegrowanie cyfrowego systemu rozliczeń za energię elektryczną z monitoringiem instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych.

W bydgoskim ratuszu dokumentami zajmuje się robot

- Bydgoszcz została ponownie doceniona za zarządzanie energią oparte na robotyzacji, co oznacza brak papierowych faktur i wyręczenie człowieka w żmudnych, powtarzalnych zadaniach przez robota – mówi Tomasz Bońdos, dyrektor Zespołu ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Robot samodzielnie pobiera dokumenty z elektronicznych biur obsługi klienta, sprzedawcy oraz dystrybutora energii, wysyła je do odpowiednich jednostek, analizuje dane, wykrywa błędy i informację wysyła do zespołu nadzorującego. Dzięki temu koszty energii elektrycznej zostały zredukowane o 40 proc., a energii cieplnej o 15 proc. – dodaje.

  • W Bydgoszczy w 2019 roku po raz pierwszy zastosowano robotyzację procesów w miejskim urzędzie.
  • Początkowo dotyczyła ona windykacji należności, a w 2021 roku zautomatyzowano obsługę dokumentacji energetycznej.
  • Projekt przynosi wymierne korzyści – od obniżenia kosztów po zmniejszenie zużycia papieru.

W 2023 roku miasto zdobyło tytuł Lidera Transformacji Energetycznej za projekt Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną. Wcześniej, podczas prestiżowych targów Smart City Expo Poland, bydgoskie rozwiązanie zdobyło pierwsze miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach.

Ile kosztuje robotyzacja w bydgoskim ratuszu?

Realizacja projektu robotyzacji dokumentów energetycznych rozpoczęła się w październiku 2020 roku. Koszt systemu wyniósł 133 tysiące złotych, a jego przygotowanie trwało miesiąc. Proces wdrożenia obejmował cztery etapy: pozyskiwanie dokumentów źródłowych, ich analizę, dystrybucję oraz archiwizację. Robot działający w technologii RPA (Robotic Process Automation) automatycznie pobiera dokumenty z elektronicznych biur obsługi klienta, analizuje dane, wykrywa błędy i przekazuje je do odpowiednich jednostek. Rocznie obsługuje nawet do 120 tysięcy dokumentów.

System zarządzania energią w Bydgoszczy wciąż jest rozwijany. Obecnie umożliwia analizę kosztów energii dla poszczególnych budynków, w tym obliczanie kosztów na metr kwadratowy oraz przypadających na jednego użytkownika. Kolejną nowością jest funkcja obliczania emisji CO₂, co wspiera podejmowanie decyzji prośrodowiskowych.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Najbardziej oświetlony dom w Polsce jest w Bydgoszczy. Za tymi świątecznymi lampkami stoi wzruszająca historia. Zobacz zdjęcia

Świąteczny klimat w Starym Fordonie w Bydgoszczy
Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie?
Pytanie 1 z 15
Czym są "lumpy"?