Spis treści
- Bydgoszczanka specjalizuje się w pływaniu w lodowatej wodzie, bije kolejne rekordy Guinessa
- Trwają zapisy na treningi pływania synchronicznego. Dzieci mogą trenować za darmo na Astorii
- Jak wyglądają treningi pływania synchronicznego?
- Pływanie artystyczne. Trenowanie tej dyscypliny to alternatywa dla rehabilitacji
Bydgoszczanka specjalizuje się w pływaniu w lodowatej wodzie, bije kolejne rekordy Guinessa
Żeby opowiedzieć o pomyśle prowadzenia w Bydgoszczy zajęć z pływania artystycznego, trzeba zacząć od przedstawienia pewnej bydgoszczanki. Hanna Bakuniak pływa od dziecka. Ściga się w basenie, zbiera laury także podczas zawodów pływackich na wodach otwartych oraz w lodowatej wodzie (gdzie temperatura wody wynosi poniżej 5° C, a neopren jest zakazany). Nie raz było o niej głośno. Na przykład wtedy, gdy pobiła rekord Guinessa na dystansie Lodowej Mili (jako pierwsza Polka pokonała dystans 1609 m w wodzie o temp. 3,9° C), albo gdy robiła kolejne rekordy świata oraz zdobywała medale mistrzostw świata i pucharu świata w zimowym pływaniu. Jest pierwszą Polką, która przepłynęła Kanał Catalina z wyspy na ląd, zrobiła to w 10 godzin i 19 minut. To m.in. ona stoi za organizacją bydgoskiego festiwalu Ice Swimming. W tym roku w ramach tego wydarzenia śmiałkowie popływają w Brdzie 23 listopada.
Trwają zapisy na treningi pływania synchronicznego. Dzieci mogą trenować za darmo na Astorii
Teraz Hanna Bakuniak koncentruje się na tworzeniu pierwszej takiej w Bydgoszczy sekcji pływania synchronicznego przy MKS Astoria Bydgoszczy (koordynuje ją szkoła pływania Champions Swim). Trwają zapisy na zajęcia. Treningi na Astorii będą się odbywać trzy razy w tygodniu, we wrześniu są darmowe dla dzieci do 14 roku życia. Zajęcia są dofinansowane z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu Synchro Start: 9 września.
- Pływanie synchroniczne zwane jest też artystycznym. To bardzo widowiskowa dyscyplina, a to, co oglądamy nad wodą, to tylko część wyczynów sportowców. Na szczęście podczas zawodów kamery pozwalają na oglądanie tego, co tworzą pływacy pod wodą. To dyscyplina dla tych, którzy już potrafią pływać, ale dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem i umieją już unosić się na wodzie, też się w niej odnajdą - mówi Hanna Bakuniak.
Jak wyglądają treningi pływania synchronicznego?
Podstawą na pierwszych treningach jest umiejętność swobodnego unoszenia się na wodzie. Zajęci obejmują ćwiczenia w basenie i gimnastykę na lądzie. W planach są trzy treningi w tygodniu, popołudniami w poniedziałki, środy i piątki. W połowie października i na początku grudnia odbędą się zawody, gdzie zobaczymy pierwsze osiągnięcia bydgoskiej sekcji pływania synchronicznego. Później pływacy dadzą show na Brdzie. Na Wyspie Młyńskiej zobaczymy tancerzy wody, chłopców, którzy w tej dyscyplinie też świetnie sobie radzą (termin nie jest ustalony).
Pływanie artystyczne. Trenowanie tej dyscypliny to alternatywa dla rehabilitacji
Trenerką bydgoskiej grupy będzie Anastazja Suvalova. Ma 14-letni staż zawodniczy oraz 2-letni staż trenerski w pływaniu synchronicznym. Jest srebrną i brązową medalistką mistrzostw Europy. Jak przekonuje Hanna Bakuniak nie tylko o artystyczne popisy chodzi, przede wszystkim - o zdrowie.
- Wykonując ćwiczenia z pływania synchronicznego zawodnicy wzmacniają mięśnie posturalne, a więc poprawiają swoją postawę, wzmacniają wytrzymałość, przy okazji uczą się pływać - mówi Hanna Bakuniak. - Na początku podczas treningów uczestnicy poznają podstawowe figury pływackie z pływania synchronicznego, to m.in. leżenie na powierzchni z nogą uniesioną w górze, z nogą zgiętą w kolanie, przewroty w tył, stanie w pozycji pionowej względem dna przy pomocy pracy ramion, mięśni głębokich i pracy nóg. Brzmi to może skomplikowanie, ale miałam okazję zasmakować tego w praktyce. To sport, który wymaga siły, ale jest ciekawy i dla dzieci, i dla dorosłych. Poprawia wydolność organizmu, angażuje mięśnie głębokie i może być w wielu przypadkach alternatywą dla rehabilitacji - dodaje.
W Fordonie jest już nowe boisko z certyfikatem FIFA. Politechnika Bydgoska wciąż buduje Akademickie Centrum Sportu. Zobaczcie zdjęcia.