Trwają przygotowania do 12. Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. 6 stycznia 2025 r. tysiące kolędników weźmie udział w największych ulicznych jasełkach w Bydgoszczy.
Plan 12. Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli
Jak zapowiadają organizatorzy, królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę pojadą na koniach i wielbłądzie Gacku, który po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z minizoo w Horodyszczu. Za nimi w orszaku podążą ludzie w czerwonych, niebieskich i zielonych kostiumach. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłon i złożą dary Dzieciątku uznanemu za Króla wszystkich narodów.
- W czasie pochodu będziemy śpiewać kolędy, zwierzaki: osły, kozy, owce, alpaki będą towarzyszyły orszakowi, ale potem będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie. To chyba ostatni raz, jak w orszaku pójdzie wielbłąd Gacek, mamy nadzieję, ze w przyszłym roku dołączy do nas wielbłąd z Bydgoszczy - mówi Marek Piątkowski, współorganizator bydgoskiego orszaku.
W Bydgoszczy odbędzie się wielki orszak, to trzeci największy w kraju
Organizatorzy określają bydgoski orszak jako trzeci największy w Polsce. Co roku specjalnie na tę okazję przyjeżdżają do Bydgoszczy goście z Torunia, Gdańska czy Poznania.
- Jak co roku będą z nami dzieci z MDK nr 2, które wspólnie z chórem zaśpiewają jedną z kolęd. Atrakcją będzie scena pokłonu pasterzy, która zawsze fascynuje wszystkich zebranych na płycie Starego Rynku, z pasterzami wystąpi anioł, który ubogaci to widowisko - zapewnia współorganizator orszaku Krzysztof Rębacz.
Dla Bartłomieja Jasińskiego to będzie debiut w roli króla Kacpra.
- Czuję dużą ciekawość, ale i niepewność. Bo czy nie spadnę z konia? To mój pierwszy raz, dlatego kilka dni temu trochę pojeździliby razem z Tofikiem dla wprawy - mówi orszakowy król Kacper.
Po raz czwarty królem afrykańskim Baltazarem będzie Ernest Essuman Mensah, który pochodzi z Ghany. W Bydgoszczy mieszka od ponad 30 lat.
- Jestem szczęśliwy, że mogę brać w tym udział, że organizatorzy mnie zapraszają. Za każdym razem tuż po orszaku nie mogę się doczekać kolejnego - Ernest Essuman Mensah
W rolę świętej rodziny wcielą się państwo Jadaś. Pani Aleksandra będzie Maryją.
- Będziemy uczestniczyć w orszaku całą naszą piątką, pierwszy raz z Nikodemem, bo ma niespełna rok, będzie Jezusem. Starsza dwójka już miała okazję brać z nami udział w orszaku. Dla dzieci to atrakcja, oglądaja przy okazji tego wydarzenia zupełnie inny świat - mówi Aleksandra Jadaś.
Pokłon Mędrców będzie tematem przewodnim Orszaku 2025, ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego oraz na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa.
- Nasze tegoroczne hasło „Kłaniajcie się królowie!” jest fragmentem kolędy „Do szopy, hej pasterze”. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu, a także słowa Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg, które zachęcają nas wszystkich do oddania pokłonu Jezusowi - wyjaśniają organizatorzy.
Program 12. Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. Wymarsz 6 stycznia 2025 o godz. 13
- Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przyjścia w przebraniu i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków.
- Wolontariusze tradycyjnie będą rozdawać uczestnikom korony.
- Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.
- Po Mszy św. ok godz. 13 ze śpiewem kolędy „Mędrcy Świata monarchowie” wyruszy z placu przed Bazyliką i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku.
Zniszczona figura Maryi na bydgoskim cmentarzu. "Ma niemal dwa metry. Ktoś ją musiał przewrócić. Przykry widok". Mamy zdjęcia.