atrakcje turystyczne

W Kujawsko-Pomorskiem na wielkiej połaci rozrzucone są wzniesienia jak gigantyczne bochny chleba. To drumliny

2025-02-10 15:18

Rozległy obszar drumlin, obejmujący ponad 7 tysięcy hektarów, rozciąga się od gminy Brzuze po Kikół w województwie kujawsko-pomorskim, tworząc jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów regionu. Najpiękniejsze pole drumlinowe można podziwiać na północny zachód od Zbójna, gdzie łagodne wzgórza porośnięte mozaiką pól i łąk przeplatają się z niewielkimi oczkami wodnymi, jeziorami oraz podmokłymi laskami i zaroślami. Śródpolne skupiska drzew dodają krajobrazowi malowniczości, a jego harmonijny, spokojny rytm sprawia, że to idealne miejsce na wyciszenie i kontakt z naturą.

Co to są drumliny, jedna z przyrodniczych atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego?

Drumliny zazwyczaj tworzą zespoły złożone nawet z kilkunastu niewysokich, dość szerokich, czasem bardzo długich wzgórz. To pola drumlinowe. Są ułożone jak wachlarz, równolegle do siebie. Ludzie mówią na nie - bochny.

  • Drumliny to formy ukształtowania terenu pochodzenia glacjalnego, są zbudowane głównie z piasków i żwirów, pokryte gliną zwałową. Powstały najprawdopodobniej w wyniku osadzania się materiału przez lądolód oraz działalności erozyjnej lodowca i jego wód.
  • Co charakterystyczne, mają strome stoki od strony, z której przemieszczał się lądolód.
  • Drumliny mogą mieć rozmiary od 150 do 750 metrów długości, od 70 do 150 metrów szerokości oraz od 5 do 9 metrów wysokości.

W Kujawsko-Pomorskiem jest najlepiej zachowane pole drumlinowe w Polsce!

Nie tylko Góry Łosiowe położone niedaleko Grudziądza przyciągają turystów swoim unikalnym krajobrazem. Pagórki w okolicach Golubia-Dobrzynia także są niewysokie i także przyciągają turystów nie monumentalnymi skałami, a niesamowitymi widokami.

W województwie kujawsko-pomorskim w kilku miejscach, w tym w okolicach Zbójna w powiecie golubsko-dobrzyńskim, występują drumliny, rzadkie formy rzeźby terenu. Ustanowiono tam Obszar Chronionego Krajobrazu Drumliny Zbójeńskie.

Drumliny Zbójeńskie stanowią jedno z najbardziej charakterystycznych i najlepiej zachowanych pól drumlinowych w Polsce. Powstały w okresie zlodowacenia północnopolskiego, kiedy lądolód skandynawski stopniowo wycofywał się z tych terenów. Wówczas nagromadzony materiał lodowcowy – gliny, piaski, żwiry i muł – został uformowany przez ruch lodowca i jego wód roztopowych, tworząc wydłużone pagórki o charakterystycznym wrzecionowatym kształcie, tzw. bochny chleba.

Drumliny w rejonie Zbójna są ułożone równolegle do kierunku przemieszczania się lądolodu i tworzą rozległe, faliste pola drumlinowe. Najbardziej efektowne skupisko tych form można znaleźć na północny zachód od Zbójna - jest ich tam najwięcej.

Nie tylko forma, ale i otoczenie Drumlinów Zbójeńskich robią wrażenie. Są tu liczne oczka wodne, jeziora oraz podmokłe tereny, które powstały w naturalnych zagłębieniach między pagórkami. Spotkać tu można również niewielkie śródpolne skupiska drzew, zagajniki i zarośla, które dodatkowo podkreślają unikalny charakter krajobrazu. Dzięki zbiornikom wodnym i drzewom, dobrze się tu mają gatunki ptaków wodno-błotnych oraz drobne ssaki.

Drumliny Zbójeńskie - jak dojechać i co tam robić?

Drumliny Zbójeńskie przyciągają miłośników przyrody, ale też fotografii. Są wdzięcznym obiektem do fotografowania o różnych porach dnia i roku. To też dobre miejsce dla fanów turystyki pieszej i rowerowej – sieć lokalnych dróg i ścieżek pozwala na eksplorację terenu i podziwianie jego naturalnego piękna. Z Bydgoszczy najłatwiej dotrzeć do Zbójna samochodem, zajmuje to jakieś 1,5 godziny.

Najwyższe szczyty w województwie kujawsko-pomorskim

Do pieszych i rowerowych wypraw w województwie kujawsko-pomorskim nie trzeba namawiać miłośników przyrody. Zaskoczyć może fakt, że tak blisko Bydgoszczy mamy najwyższy punkt i najwyższe wzniesienie w regionie.

Wzgórze Wilhelma wznosi się w sercu Borów Tucholskich, między miejscowościami Adamkowo i Bralewnica w gminie Kęsowo. Osiąga wysokość 171,06 m n.p.m. Stanowi część moreny czołowej na Pojezierzu Północnokrajeńskim. To najwyżej położony punkt widokowy w Kujawsko-Pomorskiem.

Wzgórze Wilhelma, a konkretnie - wiodący na nie szlak to jedna z atrakcji Ptasiej Wioski, czyli Adamkowa, położonego nieopodal. Punkt widokowy z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Pamiętowa i Adamkowa został udostępniony turystom. Prowadzi tam oznaczony szlak, a historię opowiadają "mówiące kamienie".

Z kolei Czarna Góra (188,8 m n.p.m.) to najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego. Choć nie wyróżnia się wysokością w skali kraju, ma duże znaczenie dla mieszkańców regionu, którzy cenią przyrodę i turystykę. Jest również najniższym szczytem wchodzącym w skład Korony Polski, czyli listy najwyższych punktów wszystkich 16 województw.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Policjanci oddali strzały w podbydgoskim Żołędowie

Góry Łosiowe to widowiskowe wzniesienia w Kujawsko-Pomorskiem. Leżą na najlepiej zachowanym w Polsce polu wydmowym. Zobaczcie zdjęcia,

Polska na ucho
Wampirka
Umiesz jeździć po miastach kujawsko-pomorskiego? Rozwiąż quiz i sprawdź czy nie dostałbyś mandatu
Pytanie 1 z 12
BYDGOSZCZ. Który pojazd może przejechać jako pierwszy?
BYDGOSZCZ. Który pojazd może przejechać jako pierwszy?