Na tę ekspozycję w Młynach Rothera do końca wakacji wstęp jest darmowy
W Młynach Rothera, poza organizowanym wydarzeniami kierowanymi do różnych grup, w wakacje czynna jest bezpłatna wystawa. Od 23 czerwca do 31 sierpnia można ogladać bio-artystyczną instalację Elvina Flamingo „Dekapitacja ewolucji – Nowa ewolucja”. Wystawa balansuje pomiędzy dziełem sztuki i laboratorium. Ta praca w formie laboratorium, potężnej maszyny, w której wszystko jest realne i prawdziwe, jest odpowiedzią na tę niepokojącą pozycję człowieka na naszej planecie. Autor, prof. Elvin Flamingo, to artysta sztuk wizualnych i wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekty bio-arty łączą sztukę, biologię i technologię. Jest jednym z niewielu artystów w Polsce tworzących takie projekty.
Za darmo można też mieć przed oczami zapierającą dech w piersiach panoramę Wyspy Młyńskiej. Punkt widokowy w Młynach Rothera dostępny jest codziennie w godzinach otwarcia instytucji (od poniedziałku do czwartku między godz. 10 a 18, od piątku do niedzieli między godz. 12 a 20). Możesz wejść schodami lub skorzystać z windy.
Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury zaprasza na bezpłatną wystawę. Będzie czynna dwa miesiące
Do 25 sierpnia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury można bezpłatnie oglądać wystawę malarstwa białoruskiego twórcy, Alexa Rodina, „2gether”.
Rodin zmarł przed rokiem. To absolwent Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutował w 1971 roku na Wystawie Młodych Artystów w Białoruskim Narodowym Muzeum Sztuki. Od tego czasu miał ponad sto wystaw w wielu krajach świata m.in. Rosji, Holandii, Belgii, Francji i Niemczech. Przez dwanaście lat był rezydentem Kunsthaus Tacheles w Berlinie.
Krytyk sztuki Larysa Mikniewicz opisała go jako przedstawiciela neoawangardy, a jednocześnie „starego dobrego” malarstwa: anegdotycznego i figuratywnego. Kurator wystawy i jednocześnie przyjaciel artysty, Jarosław Pijarowski zauważył, że jegowielkoformatowe prace, często mające do ponad 6 m długości, rozłożone na kilku płótnach przedstawiają surrealistyczne sceny z mentalnego wszechświata okraszonego wspomnieniami Rodina.
Wystawa to część II edycji festiwalu sztuki współczesnej Word Urban Art.
Kino plenerowe w Bydgoszczy za darmo. Jakie filmy obejrzymy w wakacje 2023?
Za darmo będzie też można obejrzeć film. Wraca wakacyjne Kino plenerowe nad Balatonem (to inicjatywa wybrana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego). Zaplanowano osiem pokazów. Filmy będą wyświetlane w każdy piątek od lipca do sierpnia. Pod koniec wakacji odbędzie się specjalny pokaz dla dzieci.
Godziny rozpoczęcia pokazów są dostosowane do zachodów słońca.
- 7 lipca o godz. 21.30 rozpocznie się pokaz filmu Wieloryb
- 14 lipca o godz. 21.15 - Książę
- 21 lipca o godz. 21.15 - Układ idealny
- 28 lipca o godz. 21 - Dorwać Gringo
- 4 sierpnia o godz. 21 - Moje skarby
- 11 sierpnia o godz. 20.45 - Niewidzialny wróg
- 18 sierpnia o godz. 20.25 - Królowe życia
- 25 sierpnia, godz. 20 - Jak zostać samurajem
Poznaj swoje osiedle. Bezpłatny spacer z przewodnikiem po nieznanej Bydgoszczy
Całkiem za darmo można się wybrać na dwugodzinny spacer z przewodnikiem. Piotr Weckwerth to bydgoszczanin, miłośnik turystyki miejskiej i alternatywnej. Zabiera chętnych na wyprawy w ramach projektu „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC – cz. 2”, współfinansowanego ze środków Miasta Bydgoszczy. Na każdej zjawia się ponad 100 osób. Niektórzy zabierają dzieci, inni przychodzą z psami. Każdy czuje się jak w rodzinie. Nie trzeba się nawet zapisywać, wystarczy przyjść na zbiórkę.
- Wielu osobom wydaje się, że na osiedlu, na którym mieszkają od lat, nic ich nie jest w stanie zaskoczyć - mówi Piotr Weckwerth. - Podczas spacerów nie raz przekonują się, że nie o wszystkich historycznych czy przyrodniczych ciekawostkach wiedzieli. Są też tacy, którzy mówią, że na ich osiedlu nie ma gdzie spacerować, że za mało tam zieleni. Tymczasem Bydgoszcz jest pod tym względem bardzo różnorodna. Wystarczy zejść z utartych ścieżek i okaże się, że mamy piękne, dzikie wprost tereny, choćby w pobliżu rzeki. Do każdej wyprawy przygotowuję się, rozmawiając z mieszkańcami, pamiętającymi odległe czasy, szukając źródeł w bibliotece, a spacery mają charakter otwarty. Uwielbiam momenty, kiedy ludzie się wtrącają: dopowiadają, uzupełniają fakty albo dopytują, wywołując ciekawe dyskusje czy inspirując do szukania dalszych informacji - dodaje.
Plan wakacyjnych i jesiennych wycieczek z przewodnikiem po bydgoskich osiedlach
- 1 lipca, osiedle Siernieczek, start: godz. 11, boisko przy ul. Sochaczewskiej
- 29 lipca, osiedle Błonie, start: godz. 17, pomnik Chrystusa, ul. Seminaryjna
- 30 lipca, osiedle Górzyskowo, start: godz. 17, skrzyżowanie ulic: Orlej i Pięknej
- 5 sierpnia, osiedle Wilczak-Jary, start: godz. 17, pętla tramwajowa Wilczak
- 06 sierpnia osiedle Kapuściska, start: godz. 17, ul. Toruńska, przed kościołem pw. św. Józefa Rzemieślnika
- 19 sierpnia, osiedle Osowa Góra: start: godz. 17, ul. Maksymiliana Kolbego – parking przed sklepem Netto
- 9 września, osiedle Wyżyny: start: godz. 12, ul. Władysława Bełzy (wejście do Jaru Czynu Społecznego)
- 30 września, osiedle Flisy, start: godz. 12, śluza nad Kanałem Bydgoskim nr VI Bronikowskiego
- 1 października, osiedle Bielawy, start: godz. 12, pętla tramwajowa Bielawy
Pałac Nowy w Ostromecku można zwiedzać codziennie, bez opłat
Pałac Nowy w Ostromecku można zwiedzać za darmo (bilety obowiązują do Pałacu Starego). Otwarty jest codziennie. Od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20. W weekendy w godz. 10 – 20.
Można tam obejrzeć m.in. Skład Sommerfelda i zbiór instrumentów z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów, czyli wystawy stałe na I piętrze oraz Gabinet Karla Friedricha Schinkla na parterze.
Park i ogrody pałacowe także są dostępne bez opłat: czynne przez cały rok w godz. 8 – 20. Trzeba sobie jednak zarezerwować sporo czasu. Park zajmuje 36 ha. Ogrody projektował Peter Joseph Lenné, pruski ogrodnik i architekt krajobrazu doby klasycyzmu. Do parku i ogrodów można wchodzić z psami na smyczy.
Od niedawna w parku jest dodatkowa atrakcja. To portret Andrzeja Szwalbego namalowany na drzewie.
W Bydgoszczy w 10 miejscach są malowidła na drzewach. To nowość
Takie eko-malowidła są też w Bydgoszczy. W sumie jest ich 10. Można je podziwiać całkowicie za darmo podczas spacerów m.in. w parku Witosa, Myślęcinku czy na rogu ul. Gimnazjalnej i pl. Wolności. Ich autorem jest litewski artysta Linas Domarackas. Być może w przyszłości pojawi się ich więcej.