historia

Wenecja Bydgoska ma niepowtarzalny klimat. Tak wyglądała 90 lat temu, a tak zmieniła się dziś [ZDJĘCIA]

2024-10-15 14:59

Wenecja Bydgoska z ciągiem ceglanych kamienic z XIX i początku XX wieku wyglądających jakby były zanurzone w rzece Młynówce, to urokliwy zakątek miasta. Robi wrażenie na artystach (możemy go oglądać w filmie "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki), turystach i bydgoszczanach (choć ci ostatni poza zachwytem wyrażają też niepokój o stan niektórych budynków). Jak to miejsce zmieniło się na przestrzeni wieku? Sprawdźcie na archiwalnych zdjęciach i porównajcie z tymi aktualnymi.

Stare, ceglane kamienice stoją na ulicach: Przyrzecze, Długiej, Wełniany Rynek, Poznańskiej, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego. Tworzą urokliwy ciąg budynków niejako zanurzonych w rzece. Wenecja Bydgoska urzeka, a kiedyś była przemysłową częścią miasta.

Historia Wenecji Bydgoskiej

  • W XIX wieku na nabrzeżu Brdy zaczęły powstawać kamienice, warsztaty i zakłady.
  • Około 1870 postawiono murowaną ławę na palach drewnianych. Była podstawą do wznoszenia zabudowy bezpośrednio nad rzeką.
  • Pod koniec wieku właścicielami budynków byli kupcy, rzemieślnicy i fabrykanci. Funkcjonowały tu m.in. fabryka czekolady i wyrobów cukierniczych "Lukullus" (1925–1939), piekarnie, rzeźnie, drukarnie, farbiarnie (od 1830, zaś od 1893 farbiarnia Wilhelma Koppa), fabryki spirytusu i drożdży (m.in. od 1893 rafineria spirytusu Augusta Frankego w Bydgoszczy), tartak, a także restauracje.

Na początku XX w. to miejsce zaczęło przybierać dzisiejszy wygląd, ale turystyczną perełką zaczęło się stawać pod koniec minionego stulecia.  Część budynków przeszła modernizację. Zupełnie zmienił się wygląd ul. Przyrzecze, w rejonie ul. Poznańskiej i Wełniany Rynek. Powstał wybrukowany Bulwar Wenecki.

Wenecja Bydgoska zagrała w filmie "Magiczne drzewo" i serialu "Czterej pancerni i pies"

Ten fragment miasta rozsławił film z 2009 r. w reżyserii Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo". Bohaterowie mieszkali w jednej z kamienic nad rzeką. 

Wcześniej już widzieliśmy Wenecję Bydgoską na ekranie, choć w wersji czarno-białej, w 16 odcinku serialu "Czterej pancerni i pies" z 1970 roku Wprawni widzowie rozpoznają Bydgoszcz w scenie, w której Tomasz Czereśniak przepływa w stronę Wenecji Bydgoskiej z Wyspy Młyńskiej i chowa się w niemieckiej ciężarówce na ul. św. Trójcy.

Wenecja Bydgoska na czarno-białych fotografiach

W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego są zdjęcia Wenecji Bydgoskiej zrobione na krótko przed II wojną światową. To ciekawe ujęcia, pokazujące codzienne życie bydgoszczan nad rzeką. Zobaczcie je w naszej galerii.

Bydgoszcz Tętni Dobrem, czyli bieg promujący honorowe krwiodawstwo

Rozpoznasz jaka to ulica w Bydgoszczy po starych fotografiach? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?