Zagrożenia powodziowego w województwie kujawsko-pomorskim nie ma. Wisła co prawda po niedawnych deszczach nieco przybiera, ale wciąż jej stan jest niski. W miniony weekend słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy bydgoszczan na nabrzeże w Starym Fordonie. Każdy chciał na własne oczy zobaczyć, że nic niepokojącego się nie dzieje. Gołym okiem widać jednak, że rzeka nie płynie już tak leniwie, jak w ostatnich tygodniach. Wody jest wyraźnie więcej, choć największa łacha, przy moście wciąż jest widoczna i daje bezpieczne schronienie wodnym ptakom.
Stan Wisły w Fordonie, stan na 23 września
Stan Wisły na wodowskazach w Fordonie bacznie obserwujemy od momentu, kiedy południe kraju zaczęły nękać powodzie.
- W poniedziałek, 16 września rano osiągnął on 117 cm, co oznacza wzrost poziomu wody o 6 cm, co nadal jest znacznie poniżej progu ostrzegawczego.
- We wtorek, 17 września w godzinach porannych (przed 6.) poziom Wisły w Fordonie wynosił 123 cm. Stan ten utrzymał się do godzin popołudniowych (14.).
- 18 września, stan Wisły w Fordonie znów był oceniany jako stabilny, choć wody nieco przybyło. O godz. 7 rano stan Wisły na wodowskazie Bydgoszcz-Fordon wynosił 127 cm
- W czwartek, 19 września w godzinach popołudniowych stan wody wyniósł 130 cm.
- 20 września w godzinach porannych na wodowskazie Bydgoszcz-Fordon stan wody wyniósł 128 cm.
- 21 września na wodowskazie Bydgoszcz-Fordon stan wody wyniósł 166 cm. To wzrost o ponad 30 cm w porównaniu do poprzedniego dnia
- 23 września stan Wisły w Fordonie jest znacząco wyższy, wynosił 233 cm.
- 25 września stan Wisły w Fordonie wynosi 203 cm.
Wisła w Fordonie wezbrała. Zabiera z brzegów śmieci, płyną nią zanieczyszczenia
To oznacza, że nie do końca sprawdziły się przewidywania IMiGW. Według prognoz stan Wisły miał być najwyższy nocą z 22 na 23 września i wynosić jakieś 2,50 metra. Jest niżej i - co ważniejsze - poziomowi wody nadal daleko do stanu ostrzegawczego, który wynosi 530 cm ioraz alarmowego (650 cm).
Wezbrana Wisła zabiera niestety z brzegów śmieci, nurtem płyną zanieczyszczenia. Widać to wyraźnie, obserwując rzekę z nabrzeża w Starym Fordonie. Wzdłuż brzegów tworzy się brązowy szlam, brunatna piana oblepia przybrzeżną roślinność.