Sezon grzewczy 2022 dopiero się rozpoczął, a strażacy w województwie kujawsko-pomorskim już muszą interweniować w związku z rozprzestrzenieniem się tlenku węgla.
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek, 15 listopada w miejscowości Nowe w powiecie świeckim. Informacja o tym, że w jednym z domków rodzinnych rozprzestrzenił się tlenek węgla, zwany czadem trafiła do strażaków późnym wieczorem.
- O godz. 23:40 otrzymaliśmy informację o zatruciu tlenkiem węgla w budynku mieszkalnym. Troje z czworga mieszkańców zabrano do szpitala z podejrzeniem zatrucia, w tym 12-letnie dziecko. Na miejscu pracował jeden zastęp SP – wyjaśnił Super Expressowi rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Jak zapobiec zatruciu tlenkiem węgla? O tym trzeba pamiętać
- Ważne są okresowe przeglądy wentylacji i przewodów kominowych,a także ich regularne czyszczenie;
- Należy uchylić okna gdy korzystamy z pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej czy węglowej;
- Nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
- Urządzenia, których używamy muszą być sprawne, czyli takie w których odbywa się proces spalania; zgodnie z instrukcją producenta kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych;
- Rozmieścić czujniki tlenku węgla;
- Nie wolno bagatelizować tych objawów: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności czy wymioty. W takiej sytuacji trzeba natychmiast przewietrzyć pomieszczenie;
- Wezwać służby ratownicze dzwoniąc na numer 998
- Zapewnić osobie poszkodowanej dopływ świeżego powietrza. Najlepiej wyprowadzić osobę z pomieszczenia.