Zatrważające dane o przemocy wobec dzieci! Bydgoszcz zaprotestowała w sprawie krzywdzenia najmłodszych

i

Autor: Google Street View, pixabay/zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Zatrważające dane o przemocy wobec dzieci! Bydgoszcz zaprotestowała w sprawie krzywdzenia najmłodszych

2024-11-21 18:09

We wtorek, 19 listopada, na znak sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci, Most Uniwersytecki i Barka Lemara w Bydgoszczy zostały podświetlone na czerwono. W ten sposób miasto dołączyło do kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, której celem jest walka z krzywdzeniem najmłodszych w Polsce. Inicjatywa została zorganizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Szczegóły poniżej.

Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”

Celem kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” jest wyraz stanowczego sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Jej głównym założeniem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat przemocy wobec najmłodszych, wspieranie w podejmowaniu działań przeciwdziałających przemocy, promowanie uważnego podejścia do rodzicielstwa oraz dążenie do wprowadzenia systemowych rozwiązań chroniących dzieci przed krzywdą.

Zatrważające dane o przemocy wobec dzieci!

Dane Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że aż 79% dzieci i młodzieży w Polsce doświadczyło przemocy, 32% zetknęło się z przemocą ze strony bliskiego dorosłego, 26% nastolatków doświadczyło wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% – z kontaktem fizycznym.

„Światełko dla Grzesia” – pamięć o ofiarach przemocy

Z danych wynika, że każdego roku w Polsce z powodu przemocy ginie od 30 do 40 dzieci. W październiku dwie studentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zorganizowały na bydgoskim Starym Rynku wydarzenie „Światełko dla Grzesia” – 13-miesięcznego chłopca, który padł ofiarą brutalnej przemocy. Inicjatywa zgromadziła około 100 uczestników. 

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Problem braku reakcji świadków przemocy

Choć badania społeczne pokazują, że wiele osób reaguje na podejrzenie przemocy wobec dzieci, to aż 40% świadków nie podejmuje żadnych działań, często z powodu braku wiedzy, jak postąpić, lub przekonania, że wychowanie to wyłącznie sprawa rodziców. Raport „Dzieci się liczą 2022” ujawnia, że 41% dzieci w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a nie osób obcych.

Finał kampanii miał miejsce we wtorek, 19 listopada, podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia, na znak solidarności z dziećmi doświadczającymi przemocy, liczne obiekty architektoniczne w całym kraju rozświetlono na czerwono.

Zaangażowanie bydgoskich placówek edukacyjnych

W Bydgoszczy iluminacją podświetlono Most Uniwersytecki oraz Barkę Lemara. Symboliczne czerwone światło, które pojawiło się o godzinie 17:00, miało przypominać o potrzebie niesienia pomocy i wsparcia najmłodszym.

- Bydgoskie szkoły i placówki oświatowe również włączyły się do kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Organizowane są m.in. zajęcia edukacyjne w ramach godzin wychowawczych dot. szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zajęcia które pomogą zgłębiać  tematy relacji rówieśniczych, warsztaty dla rodziców dotyczące zapobiegania przemocy, udział nauczycieli i specjalistów w webinarach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, publikowanie gazetek informujących o tym jak ważne jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego dzieciństwa – czytamy na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W kampanii ujęto m.in. zajęcia online, które mają na celu omówienie relacji społecznych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.

Działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

W kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy” włączył się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, organizując działania edukacyjne mające na celu uwrażliwienie na problem przemocy wobec dzieci, zwiększenie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie z przemocą. Adresatami inicjatyw są pracownicy, beneficjenci MOPS oraz lokalna społeczność.

W ramach działań realizowane są webinaria Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz korzystanie z poradnika „Jak chronić małe dzieci przed krzywdzeniem”. 26 listopada 2024 roku odbędzie się program edukacyjny „Reagować, czy nie?” z filmem „Nieobojętni” i spotkaniem ze specjalistami, skierowany do rodziców objętych wsparciem MOPS i uczestników projektu „Dom pełen miłości”.

Jak dobrze pamiętasz programy dla dzieci z lat 80.?
Pytanie 1 z 10
W jakim dniu tygodnia nadawany był program 5-10-15?
Tak 90-letnia Irena Santor dorabia do emerytury. Niewiarygodne. Kwoty z kosmosu!