Zupełnie nowy festiwal w Bydgoszczy!  „Początek Sezonu” spędzimy nad Brdą na wieczornych koncertach, spektaklach, warsztatach

i

Autor: D. Witt

wydarzenie

Zupełnie nowy festiwal w Bydgoszczy! „Początek Sezonu” spędzimy nad Brdą na wieczornych koncertach, spektaklach, warsztatach

2024-04-09 15:03

Festiwal „Początek Sezonu” to zupełnie nowe wydarzenie. Połączy sztuki i tematy, ale też miejsca. Bydgoszcz stanie się i przestrzenią dyskusji, i sceną teatralną oraz koncertową. Pójdziemy na przyrodniczy spacer, wypłyniemy w rejs poetycką barką i ruszymy do debaty! Będzie intensywnie, bo organizatorzy planują aż 40 wydarzeń. - Musicie do nas dołączyć! – zaprasza Adam Wajrak, współtwórca festiwalu.

Nowy festiwal w Bydgoszczy. 40 wydarzeń w 4 dni

Festiwal „Początek Sezonu” to interdyscyplinarny festiwal.

  • Po raz pierwszy odbędzie się w Bydgoszczy między 27 a 30 czerwca.
  • W tym czasie odbędzie się ponad 40 różnych wydarzeń: debat, spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, spacerów performatywno-przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli.
  • Wszystko to odbywać się będzie się nad rzeką Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, w Miejskim Centrum Kultury, odrestaurowanej Barce Lemara i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Na bydgoski festiwal zaprasza Adam Wajrak

- W tym roku na pewno będę w Bydgoszczy, gdzie wspólnie z przyjaciółmi robimy niezwykły festiwal. Przyroda będzie się przeplatać z kulturą jak mało gdzie! Musicie do nas dołączyć! – zaprasza Adam Wajrak, jeden z najbardziej znanych w Polsce dziennikarzy zajmujących się przyrodą i ekologią.

Adam Wajrak jest działaczem na rzecz ochrony natury, autorem wielu książek. Mieszka w Teremiskach, wiosce w Puszczy Białowieskiej. Festiwal tworzą z nim: Tomasz Pańczyk, Justyna Sobolewska, Mikołaj Trzaska, Grzegorz Kasdepke, Grzegorz Gauden, Dominika Kiss-Orska, Mila Burchart, Michał Tabaczyński, Małgorzata Kozieł-Pańczyk, Justyna Glusman, Weronika Serocka.

To pierwszy taki festiwal dyskusji w Bydgoszczy

- Festiwal, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować będzie różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury, poruszającej tak ważne tematy jak pamięć, (po)niemieckość, lokalność, tożsamość. Podczas dyskusji poruszane będą tematy związane z historią miejsca, dobrostanem mieszkańców, rolą słowa w przestrzeni miejskiej oraz wpływem literatury i sztuki na atmosferę społeczną - zapowiadają organizatorzy.

„Początek sezonu” będzie miejscem, gdzie spotykać się będą różne języki i perspektywy, gdzie konfrontowane będą trendy literackie, mity przenikające pamięć historyczną oraz wizje przyszłości. Chodzi o to, by budować przestrzeń sprzyjającą interdyscyplinarnym dyskusjom i inspirować uczestników do działania na rzecz społeczności lokalnej. Głównym celem festiwalu ma być promowanie zrównoważonego rozwoju miast przyszłości poprzez integrowanie literatury, muzyki, sztuki oraz refleksji nad relacją między człowiekiem a naturą.

„Początek sezonu” rozpocznie się 27 czerwca, potrwa do 30 czerwca

- Naszą wizją jest, aby „Początek sezonu” stał się platformą wymiany idei i doświadczeń, kształtujących świadomość społeczną i zachęcających do działań na rzecz wspólnoty lokalnej, a Bydgoszcz europejskim centrum wiedzy na temat rozwoju i przyszłości miast przyjaznych ludziom - zapowiadają pomysłodawcy.

Festiwal organizują: Fundacja Miejsce Uwagi, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wielkanocne Rękoczyny w bydgoskich Młynach Rothera