68-latek z Kujawsko-Pomorskiego kliknął w podejrzany link. Stracił 250 tysięcy złotych

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

68-latek z Kujawsko-Pomorskiego kliknął w podejrzany link. Stracił 250 tysięcy złotych

2024-10-11 9:27

Reklamy zachęcające do inwestycji często pojawiają się na popularnych portalach społecznościowych. 68-letni mieszkaniec Solca Kujawskiego kliknął w podejrzany link, po czym udostępnił swoje dane osobowe oszustom. Wierząc, że inwestuje na amerykańskiej giełdzie walutowej, mężczyzna stracił 250 tysięcy złotych. Szczegóły poniżej.

Fałszywy broker w Kujawsko-Pomorskiem

W środę, 9 października, do Komisariatu Policji w Solcu Kujawskim zgłosił się mężczyzna, informując funkcjonariuszy, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa na znaczną sumę pieniędzy.

W trakcie rozmowy policjanci ustalili, że 68-latek przez trzy miesiące przekazywał swoje środki osobie podającej się za brokera, który miał inwestować je na amerykańskiej giełdzie walutowej. Niestety, pieniądze nie trafiały tam, gdzie powinny.

Metoda oszustwa na giełdę amerykańską

- Początkowo małe kwoty przelewane były przez pokrzywdzonego na podane konto bankowe. Oszuści codziennie kontaktowali się z 68-latkiem utwierdzając go w przekonaniu, że inwestycja się opłaca i że ten zaczyna już na niej zarabiać. W celu poparcia swoich słów kierowany był na stronę internetową, która ukazywała jego „dobrze zainwestowane” pieniądze w postaci wykresów wskazujących same zyski – tłumaczą policjanci z Komendy Miejskiej w Bydgoszczy.

Oszukany mężczyzna był zapewniany, że im większą kwotę wpłaci na wskazane konto, tym wyższe będą jego zyski. Domniemany broker zapewniał, że zajmie się wszystkim i będzie inwestował pieniądze w sposób gwarantujący maksymalne zyski.

W tym celu przekonał 68-latka do zainstalowania na swoim urządzeniu programu, który, jak się później okazało, umożliwiał zdalny dostęp do jego pulpitu.

Mężczyzna stracił dobytek życia

Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu oszuści uzyskali pełny dostęp do jego konta, z którego stopniowo wyprowadzali środki. Niestety, 68-latek, zwabiony obietnicą szybkiego i łatwego zarobku, stracił na fałszywej inwestycji ponad 250 tysięcy złotych.

- Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej oraz haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny – dodają policjanci z KMP Bydgoszcz.

Policja przypomina również, że nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić funkcjonariuszy.

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?

Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?
G.SCHETYNA: KOALICJA CZTERECH PARTII TO NIGDY NIE JEST DOBRY WARIANT