Spis treści
- Odkrycie w Biskupinie
- Pierwsze działania archeologiczne
- Postęp prac archeologicznych
- Atrakcje podczas festynu archeologicznego
- Rekonstrukcje i prezentacje w Biskupinie
- Życie w pradawnych czasach
- Wieczorne atrakcje i rejsy
Odkrycie w Biskupinie
W 1932 roku, podczas pogłębiania koryta rzeki Gąsawki przepływającej przez jeziora Pałuk, poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów. Wówczas odsłoniły się rzędy ukośnych pali wbitych w brzeg półwyspu. Wiosną 1933 roku nauczyciel z Biskupina, Walenty Szwajce, zaciekawił się odkryciem sądząc, są to dachy zatopionych domów sprzed tysięcy lat.
Pierwsze działania archeologiczne
Zainteresowany znaleziskiem, dostrzegł tam drewniane konstrukcje i fragmenty naczyń. Zaniepokojony niszczeniem tych artefaktów, zgłosił odkrycie profesorowi Józefowi Kostrzewskiemu z Uniwersytetu Poznańskiego. Profesor rozpoznał znaczenie znaleziska i jeszcze w 1933 roku zorganizował ekspedycję archeologiczną, która rozpoczęła badania w 1934 roku.
Postęp prac archeologicznych
Prace trwały do wybuchu II wojny światowej, wykorzystując nowoczesne metody jak zdjęcia lotnicze i badania podwodne. Odsłonięto konstrukcje domów, ulice i umocnienia osady, co pozwoliło zrekonstruować życie sprzed 2700 lat. Festyn przybliży atmosferę tych odkryć i historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce.
Atrakcje podczas festynu archeologicznego
Organizatorzy zaplanowali różnorodne atrakcje, w tym warsztaty, wykłady, pokazy i rekonstrukcje. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie tu coś interesującego. W strefach twórczych najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w garncarstwie, tworzyć biżuterię z modeliny, a także poczuć się jak mali archeolodzy podczas specjalnie przygotowanych wykopalisk.
Rekonstrukcje i prezentacje w Biskupinie
Podczas festynu archeolodzy i historycy zaprezentują na scenie wyniki swoich badań dotyczących codziennego życia mieszkańców dawnej osady. W części poświęconej rekonstrukcjom odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak przebiegały pierwsze wykopaliska na terenie obecnego Muzeum, w tym archeologów pracujących w strojach z epoki. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali pokaz mody z lat dwudziestych oraz wystawę zabytkowych rowerów, które były popularnymi środkami transportu w tamtych czasach.
Życie w pradawnych czasach
Odwiedzający poznają życie ludzi zamieszkujących Osadę Łużycką w pradawnych czasach. Dowiedzą się, jak wyglądała orka pradziejowa, a także poznają tajniki rolnictwa i hodowli zwierząt z tamtych czasów. Wojownicy zaprezentują swoje umiejętności w inscenizacjach bitew, a w obozie wojów będzie można przyjrzeć się z bliska dawnemu uzbrojeniu.
Wieczorne atrakcje i rejsy
Każdy dzień festynu zakończy się koncertem na żywo lub warsztatami tanecznymi. Wystąpią między innymi Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Ażdaja, a weekendowe wieczory rozgrzeje zespół Ęzibaba. Dla miłośników wody dostępne będą także rejsy po Jeziorze Biskupińskim na pokładzie statków Freya (rekonstrukcji łodzi wikińskiej) oraz Diabeł Wenecki.
Festyn będzie otwarty w godzinach 10:00-18:00 w weekendy oraz 9:00-17:00 w dni robocze.