91-latka dowiedziała się, że jest w ciąży. Zarodek znajdował się w jej brzuchu 60 lat! To rzadki przypadek medyczny [GALERIA]

2024-09-30 17:59

Estela Melendez i jej mąż przez całe życie marzyli o dziecku, jednak mimo licznych prób, nigdy nie udało im się spełnić tego pragnienia. Po śmierci męża, gdy kobieta miała już ponad 90 lat, doznała urazu. W szpitalu podczas badania lekarze odkryli, że była w ciąży. W jej ciele znajdował się martwy zarodek, który pozostawał tam przez 60 lat. Zdjęcia „kamiennych dzieci”, znanych w medycynie jako lithopediony znajdują się w naszej galerii. Uwaga! Fotografie przeznaczone wyłącznie dla osób o mocnych nerwach.

Spis treści

  1. Spokojne życie Esteli Melendez i jej męża
  2. Szokujące odkrycie
  3. „Kamienne dziecko”, czyli lithopedion to niezwykle rzadki przypadek
  4. Czy lithopedion jest groźny dla matki?
  5. Przypadek z Nigerii. Lekarze odkryli kamienne dziecko u 50-latki w trakcie zabiegu
  6. Znane przypadki z historii medycyny
  7. Tajemnica Colombe Chatri. Kobieta nie dożyła szokującej diagnozy

Spokojne życie Esteli Melendez i jej męża

Estela Melendez i jej mąż, Manuel Gonzales, wiedli spokojne życie w Chile, choć nigdy nie doczekali się upragnionego potomstwa. Pomimo starań, lekarze stwierdzili, że Estela nie jest w stanie zajść w ciążę.

Rok po śmierci męża, w 2015 roku zdrowie kobiety pogorszyło się. Po upadku na ulicy trafiła do szpitala, gdzie wstępne badania wykazały, że 91-latka ma guza w okolicach macicy. Lekarze jednak nie byli pewni diagnozy, więc skierowali ją na dodatkowe badania.

Szokujące odkrycie

Odkrycie zszokowało nie tylko lekarzy w Chile, ale i cały świat. Okazało się, że w ciele 91-letniej kobiety znajdowało się martwe dziecko, które nosiła przez ponad 60 lat – przypadek niezwykle rzadki, spotykany u niewielkiego odsetka kobiet na świecie.

Z uwagi na ogólny stan zdrowia pacjentki, zespół lekarzy początkowo rozważał rezygnację z planowanej operacji, która miała na celu usunięcie martwego płodu, noszonego przez kobietę przez ponad sześćdziesiąt lat. Sprawa była wówczas relacjonowana przez stację CNN.

„Kamienne dziecko”, czyli lithopedion to niezwykle rzadki przypadek

Zjawisko „kamiennego dziecka”, czyli lithopedionu, nie jest nowością w literaturze medycznej. Pierwsze opisy tego rzadkiego schorzenia pojawiły się już w X wieku. Lithopedion to wynik brzusznej, a rzadziej jajnikowej ciąży, która początkowo przebiega prawidłowo, lecz po około czternastu tygodniach płód obumiera.

Czy lithopedion jest groźny dla matki?

W typowych przypadkach organizm powinien usunąć lub wchłonąć martwy płód. Jednak w przypadku „kamiennych dzieci” płód pozostaje uśpiony przez wiele lat, ulegając procesowi uwapnienia, co nadaje mu wygląd skamieliny. Zdarza się, że taki stan może zagrażać życiu matki.

Historia Esteli Meléndez zyskała duży rozgłos medialny i ma wzruszające zakończenie, jednak większość podobnych przypadków jest znacznie bardziej „wyciszona” i nie trafia na łamy światowych mediów.

Przypadek z Nigerii. Lekarze odkryli kamienne dziecko u 50-latki w trakcie zabiegu

Zazwyczaj podczas rutynowych badań medycy wykrywają guz, a badania obrazowe nie zawsze pozwalają jednoznacznie określić, co się w nim znajduje. W wielu przypadkach medycznych okazywało się jednak, że guz skrywał właśnie lithopedion, czyli „kamienne dziecko”.

Tak właśnie było w przypadku 50-letniej pacjentki z Nigerii, gdzie lithopedion odkryto podczas operacji usunięcia mięśniaka. Początkowo podejrzewano, że guz zlokalizowany w macicy lub na jajniku może być przyczyną problemów, a ultrasonograficzne badanie wykazało obecność mięśniaka. Jak relacjonuje Wordpress, podczas zabiegu okazało się jednak, że oprócz mięśniaka, znajdował się tam również uwapniony płód, otoczony siecią tkankową.

Znane przypadki z historii medycyny

Najbardziej znane przypadki „kamiennego dziecka” opisywano już w XVI i XVII wieku. Z kolei jednym z głośnych przypadków XIX wieku był los Colombe Chatri, żony krawca, która zmarła w 1852 roku w wieku 68 lat.

Tajemnica Colombe Chatri. Kobieta nie dożyła szokującej diagnozy

28 lat wcześniej wykazywała wszelkie oznaki ciąży, lecz nigdy nie doszło do porodu. Lekarze przyjęli wtedy, że kobieta zwyczajnie poroniła. Jednak od tego czasu Chatri cierpiała na przewlekłe bóle brzucha i wyczuwalny w podbrzuszu guz.

Po jej śmierci w maju 1582 roku, na prośbę męża, przeprowadzono sekcję zwłok. Podczas badania wykryto guz o niezwykle twardej strukturze, który okazał się wyzwaniem nawet dla doświadczonych chirurgów, Claude'a le Noir i Iehana Couttasa.

Po tym, jak kolejne ostrza nie poradziły sobie z jego rozcięciem, lekarze byli zmuszeni użyć młotów i wiertarek, aby w końcu dotrzeć do wnętrza. Wtedy medycy ujrzeli przed sobą uwapnione dziecko – lithopedion, który nieświadoma kobieta od lat nosiła w brzuchu.

Zdjęcia „kamiennych dzieci”, znanych w medycynie jako lithopediony znajdują się w naszej galerii. Uwaga! Fotografie przeznaczone wyłącznie dla osób o mocnych nerwach.

WERSJA FB_Jesienny Kiermasz Ogrodniczy przyciągnął tłumy bydgoszczan