Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy w RPA. Choroba dotyka mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

zagranica

Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy w RPA. Choroba dotyka mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat

2024-06-12 20:08

Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Joe Phaahla ogłosił w środę, że 37-letni mężczyzna stał się pierwszą w kraju ofiarą śmiertelną małpiej ospy (mpox). W kraju potwierdzono laboratoryjnie pięć przypadków infekcji tej wirusowej odmiany ospy w ciągu kilku tygodni.

Phaahla ujawnił, że wszystkie zgłoszone przypadki mpox w RPA dotyczyły mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat, z których żaden nie podróżował ostatnio do regionów zmagających się z ogniskami ospy. Wskazuje to na potencjalny scenariusz lokalnego przenoszenia choroby zakaźnej.

- Wszystkie pięć przypadków zostało sklasyfikowanych jako ciężkie, wymagające hospitalizacji. Osoby dotknięte chorobą cierpiały na choroby współistniejące i zostały zidentyfikowane jako mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami - dodał minister.

Małpia ospa jest bardzo rzadko występującą chorobą wirusową, która charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, mięśni i wysypką przypominającą krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zakazić się nią może każdy, kto ma bezpośredni kontakt z osobą chorą na mpox.

W kwietniu bieżącego roku epidemię mpox ogłosiła Republika Konga, po zarejestrowaniu 19 przypadków wirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia mpox został po raz pierwszy zidentyfikowany u ludzi w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga w 1970 r. Od stycznia 2023 r. DRK zgłosiła ponad 20 tys. podejrzanych przypadków mpox i około tysiąca zgonów.

Męskie Granie Orkiestra 2024: kulisy powstania "Wolnych duchów"