Bydgoscy kierowcy nie wiedzieli, jak przejechać przez ten punkt. W tym miejscu powstało rondo

i

Autor: Google Street View

wokół nas

Bydgoscy kierowcy nie wiedzieli, jak przejechać przez ten punkt. W tym miejscu powstało rondo

2024-05-05 21:03

W środę, 27 marca, Rada Miasta podjęła decyzję o zmianie nazwy skrzyżowania z ruchem okrężnym przy skrzyżowaniu ulic Ujejskiego i Karpackiej. Rondo, które będzie nosiło nazwę Rondo na Wzgórzu Wolności, zostanie nazwane na cześć Unii Europejskiej. Ta decyzja wpisuje się w obchody jubileuszu 20 lat Polski w europejskiej wspólnocie.

Rondo na Wzgórzu Wolności powstało w 2018 roku wraz z realizacją II etapu Trasy Uniwersyteckiej. To strategiczne połączenie ulic Karpackiej i Ujejskiego umożliwiło bezpieczny dostęp mieszkańcom tego obszaru do ważnego węzła drogowego.

Wcześniej w tym miejscu znajdowało się skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu, które było bardzo skomplikowane. Można zobaczyć to na zdjęciu wykonanym w 2014 roku. Wielu kierowców nie wiedziało, jak bezpiecznie przyjechać przez ten punkt.

skrzyżowanie

i

Autor: Google Street View

Rondo Unii Europejskiej to część kompleksowej modernizacji, która połączyła południowy odcinek trasy z północną jezdnią alei Jana Pawła II. Skrzyżowanie z ruchem okrężnym stanowi istotny element infrastruktury drogowej, zapewniając płynność ruchu i poprawiając dostępność komunikacyjną tego obszaru.

Budowa II etapu Trasy Uniwersyteckiej, w tym także ronda, kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego znaczna część została sfinansowana ze środków unijnych.

W tym roku obchodzimy jubileusz 20 lat Polski w Unii Europejskiej. 80 procent mieszkańców uważa, że Bydgoszcz korzysta na obecności w europejskiej wspólnocie.

- Często zapominamy, że Unia Europejska to coś więcej niż wspólnota gospodarcza – przypomina  prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wiele osób próbuje sprowadzić naszą obecność w tej wspólnocie do finansowego wsparcia ważnych inwestycji, projektów. Oczywiście ten bilans wyszedł Bydgoszczy na duży, ponad miliardowy  plus. Przed nami szereg kolejnych ambitnych projektów i inwestycji. Jednak równie istotna powinna być dla nas wspólnota wartości, na których powstawała i opiera się Unia Europejska. Szczególnie po doświadczeniach ostatnich lat ta refleksja jest mi bardzo bliska - zbyt często zasady demokracji, godność wielu obywateli, ich prawa i równość wobec prawa schodziły na drugi plan. W tym czasie o te kanony demokracji upominało się wiele europejskich instytucji.

Rozpoznasz, jaka to ulica w Bydgoszczy po samym zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jaka to ulica?
Jaka to ulica?
Od "Złotopolskich" do "Na dobre i na złe". Tak na przestrzeni lat zmieniał się Tomasz Ciachorowski