Bydgoski Tydzień Godnego Porodu. Trwają zapisy na cykl wydarzeń dla rodziców

i

Autor: Pexels

wydarzenia

Bydgoski Tydzień Godnego Porodu. Trwają zapisy na cykl wydarzeń dla rodziców [PROGRAM]

2024-05-09 14:53

Ta akcja ma ponad 20 lat. W Bydgoszczy odbędzie się Tydzień Godnego Porodu. To ogólnopolski cykl wydarzeń lokalnych i spotkań dla kobiet w ciąży i par oczekujących dziecka z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku w ramach Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu ENCA. „Koktajl hormonów – poznaj przepis na dobry poród i połóg” - to hasło tegorocznych wydarzeń.

  • Tydzień Godnego Porodu w Bydgoszczy organizują Akademia z Brzuszkiem, Stowarzyszenie Małyssak i Fundacja Kolor Serca.
  • Potrwa od 13 do 19 maja.

- To inicjatywa, która podkreśla uniwersalne znaczenie porodu jako wyjątkowego doświadczenia w życiu kobiety, rodziny i społeczności - mówi Sandra Jankowska-Wróblewska, bydgoszczanka, założycielka Fundacji Kolor Serca, prywatnie mama pięcioletnich trojaczków. - Kobieta w czasie porodu ma prawo czuć się bezpiecznie, być otoczona godną, troskliwą opieką, być traktowana z poszanowaniem jej praw - dodaje.

To wydarzenie ma nie tylko podnieść świadomości o porodach i opiece poporodowej, ale także ma być realnym wsparciem dla całych rodzin. Przez pięć dni zorganizowane zostaną wydarzenia o tematyce bliskiej każdej kobiecie czy rodzinie, która podjęła trud związany z  rodzicielstwem.

Program Tygodnia Godnego Porodu w Bydgoszczy

W poniedziałek 13 maja o godz. 15 będzie można skorzystać z przygotowanych przez Justynę Chmiel, Certyfikowaną Doule, założycielkę Akademii z Brzuszkiem, warsztatów Koktajl hormonalny i noszenie w chuście w siedzibie szkoły rodzenia przy ul. Nakielskiej 86. Tuż po tych warsztatach w Akademii z Brzuszkiem odbędzie się spotkanie z Agatą Kaszyńską, arteterapeutką. Opowie o tym, jak zapewnić relaks kobiecie w ciąży.

We wtorek 14 maja od godz. 10 do 12 mamy z maluszkami będą mogły wspólne śpiewać dzieciom z Chórem Mam w MDK Modraczek przy ul. Ogrody 15. Tego dnia organizatorzy zapraszają kobiety w ciąży na spotkanie dotyczące pozycji wertykalnych w porodzie. Zacznie się o godz. 16, poprowadzi je Sylwia Jurkiewicz, położna. Wydarzenie odbędzie się w Akademii z Brzuszkiem przy ul. Nakielskiej 86. Również tego dnia od godz. 16.10 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5, zainteresowani przyszli rodzice będą mogli dowiedzieć się o hormonach w porodzie i laktacji oraz o prawach kobiet i dzieci w opiece laktacyjnej od członkiń Stowarzyszenia Małyssak, Katarzyny Łubiech, badaczki mleka kobiecego oraz Katarzyny Kołodziejczyk, promotorki karmienia piersią.

Warsztaty, spotkania, rozmowy ze specjalistami na temat macierzyństwa, ojcostwa

W środę 15 maja w Akademii z Brzuszkiem odbędą się warsztaty dotyczące miednicy i jej ruchu w porodzie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14, a poprowadzi je Marta Rutkowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Od godz. 15 potrwa spotkanie z Agnieszką Piasecką, neurologopedką, która opowie, jak ważny jest kontakt skóra do skóry i jaki ma wpływ na umiejętności ssania noworodków.

Organizatorzy wydarzeń zauważają, że w natłoku spraw życia codziennego rodzice zapominają o sobie. To dobry moment, by zastanowić się: Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w rodzicielstwie? To propozycja dla przyszłych rodziców i rodziców dzieci do 3 roku życia. Spotkanie odbędzie się w piątek 17 maja o godz. 11 w Akademii z Brzuszkiem przy ul. Nakielskiej 86. Będzie można skorzystać ze wsparcia Doroty Mrozowicz-Grodzkiej, to asystentka zdrowienia, członkini Stowarzyszenia Małyssak.

- Podczas rozmów nie zabraknie trudnych pytań, które często rodzice zadają sobie na co dzień. Wspólnie zadbajmy o nasze zdrowie psychiczne - podkreśla Sandra Jankowska-Wróblewska.

Liczba miejsc na wydarzenia Tygodnia Godnego Porodu w Bydgoszczy jest ograniczona, zapisy trwają

Tego samego dnia o godz. 11 przyszłe mamy będą mogły wziąć udział w warsztatach przygotowujących do karmienia piersią z Katarzyną Kołodziejczyk, promotorką karmienia piersią, członkinią Stowarzyszenia Małyssak. Przyszli tatusiowie są mile widziani. Spotkanie odbędzie się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.

Ostatnim spotkaniem w ramach Tygodnia Godnego Porodu w Bydgoszczy będzie rozmowa o koktajlu hormonów w karmieniu piersią z Anną Marią Nawrocką, CDL, położną. Rozpocznie się o 13.15 w Akademii z Brzuszkiem.

Na wszystkie warsztaty i spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bydgoskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego 2024