Mateusz Biskup

Autor: PAP/Adam Warżawa

Bydgoski wioślarz, Mateusz Biskup zdobył medal olimpijski. Prezes klubu LOTTO Bydgostii nie kryje wzruszenia

2024-08-01 15:07

Wioślarz LOTTO Bydgostii Mateusz Biskup został brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Bydgoszczanin sukces osiągnął wspólnie z kolegami z czwórki podwójnej: Fabianem Barańskim (Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie), Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Toruń) i Dominikiem Czają (AZS AWF Warszawa). To 20. w historii medal biało-czerwonych w tej dyscyplinie.

Polscy wioślarze zdobyli trzeci medal biało-czerwonych w trwających igrzyskach. Jeden z nich, Mateusz Biskup to zawodnik z Bydgoszczy. Cała czwórka była już przed Igrzyskami uznawana za jednego z faworytów do medali.

Nie mogło być inaczej, biorąc pod uwagę ich wcześniejsze osiągnięcia. W 2022 roku nasza osada zdobyła tytuł mistrzów świata. Wcześniej, podczas Mistrzostw Świata, polska drużyna zdobyła srebrne medale w Sarasocie (2017) i brązowe w Ottensheim (2019).

W sobotę (27 lipca) w Paryżu osada z Mateuszem Biskupem, osiągając czas 5:44,39, zajęła drugie miejsce w swoim przedbiegu, zapewniając sobie pewny awans do finału. Przeciwnikami biało-czerwonych były czwórki z Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec i Szwajcarii. Holendrzy, prowadząc od początku, zdobyli złoto. Nasi wioślarze przez większość wyścigu utrzymywali się na drugim miejscu, ale na finiszu zostali wyprzedzeni przez Włochów.

Jak czytamy na stronie miasta, finałowy wyścig tradycyjnie już sporo emocji wzbudził w siedzibie LOTTO Bydgostii przy ul. Żupy. Wspólnie z działaczami i sympatykami klubu triumf naszych wioślarzy oglądali również m.in. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

- To wspaniały sukces polskiego, ale i bydgoskiego wioślarstwa. Mateusz Biskup z brązowym medalem, który już zawsze przy nim zostanie. Życzę naszym medalistom kolejnych sukcesów w kolejnych latach - mówił Rafał Bruski.

Po zakończeniu rywalizacji łez nie kryła też prezes LOTTO Bydgostii Anna Tataruch.

- Odkąd jestem prezesem, to pierwszy medal olimpijski dla naszego klubu. Trudno mi ukryć wzruszenie. Jestem bardzo szczęśliwa – mówiła

Radości z sukcesów naszych wioślarzy nie kryła też mistrzyni olimpijska z Rio de Janerio Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

- Emocje były tak duże, że nie byłam w stanie wysiedzieć przy stoliku. Oglądałam ten wyścig na stojąco. Było blisko drugiego miejsca, ale cieszmy się z brązowych medali. Nasi zawodnicy w pełni na nie zasłużyli. Widać było, jak wyrównana była stawka i ile pracy trzeba było włożyć, by stanąć na olimpijskim podium. Wielkie gratulacje dla naszej czwórki - mówiła Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Medal Mateusza Biskupa jest kolejny wywalczonym przez reprezentanta LOTTO Bydgostii. Medalową passę w rozpoczął w 2000 roku w Sydney Robert Sycz, który w dwójce podwójnej wagi lekkiej wspólnie z Tomaszem Kucharskim wywalczył olimpijskie złoto. Ta sama osada powtórzyła ten sukces cztery lata później w Atenach. W 2008 r. w Pekinie na drugim stopniu podium Igrzysk stanęli Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak.

Z Igrzysk w Londynie w 2012 r. brąz przywiozła Magdalena Fularczyk-Kozłowska startująca w dwójce podwójnej. W 2016 r. w Rio de Janerio nasza wioślarka wspólne z koleżanką klubową Natalią Madaj wywalczyły złote medale. Brąz z Igrzysk w Brazylii przywiozła inna reprezentantka LOTTO Bydgostii Monika Ciaciuch (obecnie Chabel). Teraz do tego medalowego grona dołączył Mateusz Biskup.

W środę, 31 lipca do finału A nie udało się zakwalifikować naszej dwójce podwójnej wagi lekkiej, w której płynęła wioślarka LOTTO Bydgostii Martyna Radosz.

Dobrze w rywalizacji triathlonistek spisała się bydgoszczanka Roksana Słupek, która zajęła 13. miejsce. To najlepszy występ w historii polskiego triathlonu na Igrzyskach Olimpijskich. W czwartek, 1 sierpnia pojawi się kolejna szansa na bydgoski medal. W półfinale (godz. 15.30) slalomu K1 wystartuje kajakarz górski Mateusz Polaczyk. Dwie godziny później dwunastka najlepszych popłynie w wyścigu o medale.

Quiz. Polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich. Czy rozpoznasz ich po zdjęciach?