jubileusz

Bydgoszczanka skończyła sto lat! Pracowała w przedszkolu i w Zachemie, wychowała czworo dzieci

2024-05-22 19:53

Joanna Gwiazda z Bydgoszczy dziś jest dumną babcią ośmiorga wnucząt i prababcią jedenaściorga prawnucząt, dwóch praprawnuków. Właśnie skończyła sto lat i czerpie z życia pełnymi garściami. Rozwija swoje pasje i chętnie dzieli się sekretem długowieczności.

Joanna Gwiazda (z domu Roztropińska) urodziła się 7 kwietnia 1924 roku w Jeziorkach w gminie Strzelno. Jest jednym z dziesięciorga dzieci Urszuli i Wincentego (miała sześć sióstr i trzech braci). Z uśmiechem na ustach wspomina lata dzieciństwa, zabawy z rodzeństwem.

  • Szczęśliwie czas wojny spędziła w domu rodzinnym.
  • W 1945 roku wyszła za mąż za Leona Gwiazdę, u boku którego przeżyła przeszło 50 lat. Doczekali się czworga dzieci. W 1953 roku zamieszkali w Bydgoszczy.
  • Obowiązki gospodyni i matki łączyła z pracą zawodową. Początkowo zatrudniona była w przedszkolu, następnie w Zakładach Chemicznych Zachem.
  • Doczekała się ośmiorga wnuków, jedenaściorga prawnuków oraz dwóch praprawnuków.

Stuletnia bydgoszczanka, Joanna Gwiazda rozwikłała sekret długowieczności. Tkwi w genach

Pani Joanna przez wiele lat z pasją prowadziła ogródek działkowy. Hobbystycznie szyła na maszynie, robiła na drutach i szydełku oraz haftowała. Na podziw zasługują wyszywane przez nią poduszki. Żywo interesuje się polityką, nie gardzi dobrymi serialami. Lubi spędzać czas na rozwiązywaniu krzyżówek i oglądaniu telewizji. Regularnie ćwiczy, by odzyskać sprawność po przebytych udarach. Jeszcze do niedawna w towarzystwie siostry i córek wyjeżdżała na wczasy. Jak mówi, dobrą kondycję zawdzięcza genom.

Pani Joanna dołączyła do grona osób uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z nestorką spotkał się w 17 kwietnia wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

Jakiś czas temu opowiadaliśmy także historię pani Danucie z Bydgoszczy, nieco młodszej od pani Joanny. 90-latka ma niezwykłą pasję.

Chabrowa łąka na Podkarpaciu