bydgoszcz

Te pachnące, pofałdowane kule odstraszają komary. Rosną w Ameryce Północnej i w Bydgoszczy [DUŻO ZDJĘĆ]

2023-11-10 15:08

Są twarde, wielkości dużego jabłka, mają zieloną, mocno pofałdowaną skórkę i intensywnie pachną - tak, że człowiek marzy, by się wgryźć (ale te owoce nie są jadalne!). Ich zapach przypomina aromat cytryny, pomarańczy, a niektórym - soczystej trawy. Ku naszej radości, tej mieszanki nie mogą ponoć znieść komary. Zielone pomarańcze, czyli owocostany żółtnicy pomarańczowej rosną w Ameryce Północnej. I w Bydgoszczy.

Tylko kilka dni zostało na to, by pospacerować alejkami Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy. Warto, bo w tej odsłonie prezentuje się świetnie: jest gwarno, bo ptaki głośno zaznaczają swoją obecność, pachnie jesienią, a w oczach mieni się od wielu odcieni czerwieni i żółci. Choć trwa remont i nie wszędzie można swobodnie wejść, polecamy wyprawę, bo od listopada to miejsce będzie zamknięte aż do wczesnej wiosny.

Po części odgrywa rolę tajemniczego ogrodu, bo wyjątkowe rośliny posadzone w głębi przed wzrokiem przechodniów chronią dorodne drzewa, w tym także pomniki przyrody, posadzone przy parkanie. Coś magicznego mają też w sobie postawione tu i tam twarze i figury wyrzeźbione w drewnie.

Po części to dziki ogród, bo choć rośliny są wypielęgnowane i sadzone z rozmysłem, próżno szukać tu idealnie przystrzyżonych trawników czy drzewek, symetrii i geometrycznych kształtów.

Ogród Botaniczny UKW w Bydgoszczy. Wyjątkowe miejsce w centrum miasta

A do tego to położenie! To prawdziwa oaza zieleni i spokoju w samym sercu miasta, otoczona ruchliwymi ulicami, mijana z każdej strony przez pędzących do swoich spraw ludzi. Tu można się zatrzymać!

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to wyspa zieleni w silnie zurbanizowanym centrum miasta.
  • Ponad 600 gatunków drzew i krzewów tworzy doskonałe schronienie przed kurzem, brudem i hałasem, a wypoczynek umilają śpiewające ptaki.
  • Oko cieszą kwitnące byliny, dobrane tak, aby zabarwić każdą chwilę wiosny, lata i jesieni.

Jest piękny, ale zdecydowanie potrzebuje rewitalizacji. Trwa właśnie remont (prace są przewidziane do końca 2023 r.) i z tego powodu fragment ogrodu jest wyłączony ze zwiedzania. Można podziwiać część południową (wejście od strony al. Powstańców Wielkopolskich). Od listopada rozpocznie się jednak, jak co roku, zimowa przerwa. Potrwa aż do początku maja. Został więc tydzień na to, by przyjrzeć się ogrodowi w jesiennej odsłonie.

Tylko tu kwitną zimowity jesienne

Właśnie teraz zachwyca kolorami - kwitną róże, wrzosy, jeżówki. Liście na drzewach robią się rude, czerwone, żółte. To jedyne miejsce w mieście, gdzie można zobaczyć pięknie kwitnące zimowity jesienne (przypominają nieco krokusy). To najpóźniej kwitnące kwiaty cebulowe.

Uwagę przykuwają też inne rośliny, jakich nie spotyka się często w przydomowych ogródkach. Wyjątkowej urody kwiatami, a teraz owocami kusi nieszpułka zwyczajna. To gatunek długowiecznych roślin należących do rodziny różowatych, pradawne drzewo owocowe. Była popularna w zachodniej i południowej Europie w czasach, gdy nie istniały lodówki, bo jej owoce można miesiącami  przechowywać z powodzeniem w piwnicy. Dojrzewają już po zerwaniu z drzewa, robią się słodkie, miękną. Mają właściwości przeciwnowotworowe.

Te pachnące kule odstraszają komary

W ogrodzie rosną też z daleka pachnące „zielone pomarańcze”. Na trawniku pod niepozornym drzewkiem leżą duże, jasnozielone, mocno pofałdowane kule.

- Tak oryginalny wygląd mają owocostany żółtnicy pomarańczowej Maclura pomifera - gatunku drzewa, które naturalnie występuje m.in. w Ameryce Północnej - mówią pracownicy ogrodu. - Są one ciężkie, a wielkością porównywalne do dużych jabłek albo pomarańczy, dojrzewają i opadają jesienią. Owocostany żółtnicy, choć nie są jadalne, to zawierają podobno (nie testowaliśmy tego osobiście) substancje działające odstraszająco na komary, więc można je stosować jako naturalne repelenty - dodają.

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy

  • Do końca października Ogród Botaniczny UKW będzie czynny w tygodniu w godz. 8-17, w weekend w godz. 10-17.
  • Czynna jest brama od ulicy Aleja Powstańców Wielkopolskich.
  • Od 1 listopada ogród zostanie zamknięty na okres jesienno-zimowy.
Kujawsko-pomorski Festiwal Książki w Bydgoszczy przyciągnął tłumy!