Nocne badania na cmentarzysku, gdzie odkryto „Wampirkę z Pnia”. Archeolodzy badali teren specjalnymi lampami

i

Autor: Pexels

egzamin ósmoklasisty 2025

Czy na egzaminie ósmoklasisty może pojawić się przemówienie? Polski będzie trudniejszy niż dotąd!

2024-09-23 15:03

W 2025 roku ósmoklasiści będą musieli wykazać się szerszą wiedzą niż ich starsi koledzy i koleżanki, którzy zdawali egzamin na zakończenie szkoły podstawowej w latach 2021-2024. Wtedy obowiązywały obniżone wymagania ze względu na pandemię COVID-19. W części z języka polskiego nie chodzi tylko o listę lektur. Wśród długich form wypowiedzi pisemnej pojawi się nowa.

Spis treści

  1. Ponad 30 pozycji na liście lektur do egzaminu ósmoklasisty
  2. CKE informuje o zmianach na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego
  3. Czym jest przemówienie? Jak napisać je na egzaminie ósmoklasisty 2025?
  4. Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025
  5. Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy egzaminów z polskiego, matematyki i języka obcego

Ponad 30 pozycji na liście lektur do egzaminu ósmoklasisty

Od 2025 roku egzamin ósmoklasisty będzie oparty na wymaganiach wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego. Trudniej będzie na języku polskim. Na liście lektur, które powinni znać zdający, jest ponad 30 pozycji, w tym utwory z klas 4-6, pomijane przez kilka ostatnich lat.

Uczniowie będą musieli również opanować więcej form pisemnych. Wśród wymaganych znajdą się m.in.: dedykacja, sprawozdanie np. z filmu, sztuki czy konkretnego wydarzenia, zaproszenie, opowiadanie (twórcze, odtwórcze), opis i dialog, list, życzenia, opis przeżyć wewnętrznych, ogłoszenie, charakterystyka czy krótkie wypracowania o charakterze argumentacyjnym.

Z kolei wśród form długich znajduje się m.in. CV, list motywacyjny, wywiad, przemówienie, recenzja, rozprawka, życiorys czy podanie.

CKE informuje o zmianach na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego

Wśród ważnych zmian na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, jakie wskazuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, jest ta, że w latach 2025–2028 w wypracowaniu uczeń będzie mógł się odwołać do dowolnej lektury obowiązkowej określonej w podstawie programowej z 2017 r. (a więc również do tych tekstów, które zostały wykreślone w podstawie programowej z 2024 r.).

Czym jest przemówienie? Jak napisać je na egzaminie ósmoklasisty 2025?

Przemówienie, jako dodatkowa, obok opowiadania i rozprawki, forma wypracowania budzi duże emocje wśród uczniów i rodziców. Jest prawdopodobne, że pojawi się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2025 r. To pewna nowość (choć ta forma wypowiedzi ciągle była i jest w podstawie programowej). W latach 2021-2024 na egzaminie ósmoklasisty wypracowanie miało tylko dwie formy: do wyboru były wypowiedź twórcza i o charakterze argumentacyjnym, czyli zawsze albo opowiadanie, albo rozprawka. Od 2025 r. będzie wybór między opowiadaniem i albo rozprawką, albo przemówieniem.

Przemówienie charakteryzuje się bezpośrednim zwrotem do odbiorcy, formalnym językiem oraz klarownym wyrażaniem swojego stanowiska na dany temat. Ważne jest, aby takie wypracowanie miało odpowiednią strukturę: wstęp, rozwinięcie z argumentami oraz zakończenie z podsumowaniem, czyli bardzo podobnie jak rozprawka (obie wypowiedzi są o charakterze argumentacyjnym). W praktyce może to być przemówienie na temat związany z życiem szkolnym, wartościami społecznymi lub aktualnymi wydarzeniami.

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025

CKE informuje o zmianach na egzaminie z polskiego, matematyki i języka obcego

Język polski

  1. Nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021–2024:
    • część pierwsza – dwa teksty (literacki i nieliteracki, z zastrzeżeniem że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych
    • część druga – wypracowanie; uczeń wybiera jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).
  2. Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych:
    • z klas IV–VI: wyłącznie pozycji książkowych poznawanych w całości
    • z klas VII–VIII: pozycji książkowych poznawanych w całości, krótkich utworów literackich poznawanych w całości oraz utworów literackich poznawanych we fragmentach.
  3. W latach 2025–2028 w wypracowaniu uczeń będzie mógł się odwołać do dowolnej lektury obowiązkowej określonej w podstawie programowej z 2017 r. (a więc również do tych tekstów, które zostały wykreślone w podstawie programowej z 2024 r.). Lista lektur, do których zdający będzie mógł się odwołać, będzie zamieszczona w Informatorze oraz w każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).
  4. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania: 45 punktów (jak w latach 2021–2024).

Matematyka

  1. Planuje się powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w roku 2019 i 2020, tj.:
    • 15 zadań zamkniętych (jak w latach 2021–2024)
    • 6 zadań otwartych (w latach 2021–2024 w arkuszu były 4 zadania otwarte).
  2. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania: 30 punktów (jak w roku 2019 i 2020).
  3. Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki planuje się wdrożyć e-ocenianie.

Język obcy nowożytny

  1. Nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021–2024:
    • pięć części arkusza: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna
    • odsetek punktów za rozwiązanie zadań otwartych: ok. 40%.
  2. W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej – uczeń tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blogu, o długości od 50 do 120 wyrazów.
  3. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).

Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy egzaminów z polskiego, matematyki i języka obcego

Egzamin odbędzie się w trzech dniach, pierwszego - z języka polskiego (120 minut/180 minut), drugiego- z matematyki (100/150 minut), tzreciego - z języka obcego nowożytnego (90 minut/135 minut). Uczniowie decydują, czy piszą go z angielskiego, czy z niemieckiego.

W 2025 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 13 do 15 maja

  • 13 maja egzamin ósmoklasisty języka polskiego,
  • 14 maja egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 15 maja egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego.
  • Między 10 a 12 wyznaczono dodatkowy termin egzaminu dla tych, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w maju.

Quiz. Egzamin maturalny z języka polskiego. Sprawdź, czy dopasujesz bohatera literackiego do lektury

Pytanie 1 z 16
Papkin był bohaterem...
Bydgoska fontanna wciąż zachwyca swoim tańcem

Nocne badania na cmentarzysku, gdzie odkryto „Wampirkę z Pnia”. Archeolodzy badali teren specjalnymi lampami. Zobaczcie zdjęcia.