Noc Muzeów 2024

Groza w bydgoskim Exploseum. Jest tam wszystko, czego się boimy, od guseł i czarownic po eksperymenty szalonych naukowców [ZDJĘCIA]

2024-05-22 8:45

To wyjątkowe muzeum. Jest skryte w leśnej gęstwinie, częściowo schowane pod ziemią. Zimnymi, betonowymi tunelami przechodzimy z jednej wystawy na drugą. Przez to losy przymusowych pracownikom dawnej fabryki nitrogliceryny poznajemy w atmosferze grozy. Ale to nie koniec strachów. Nowa, czasowa wystawa w Exploseum pozwala się bać! Ekspozycja „Groza - w drodze do szaleństwa” została otwarta nocą, Nocą Muzeów.

Horror i groza w Exploseum. To nowa wystawa czasowa

Chcesz na chwilę przenieść się w świat grozy i horroru, ale wciąż mieć za plecami bezpieczne wyjście z sytuacji? To możliwe w Exploseum. Na co dzień w poprodukcyjnych budynkach skrytych gdzieś w Puszczy Bydgoskiej, częściowo pod ziemią, możemy poznać dziedzictwo starej fabryki nitrogliceryny. Działała tu DAG Fabrik Bromberg – druga co do wielkości pod względem powierzchni fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w III Rzeszy. Istniała w latach 1939–1945 r. Produkcją zajmowali się robotnicy przymusowi, głównie Polacy i Rosjanie, także jeńcy wojenni. Zresztą ogromny kombinat tajnej produkcji prochu ich rękoma został wzniesiony.

Te lęki czyhają w umyśle każdego z nas. Wystawa w Exploseum pokazuje je wszystkie

Od 18 maja poza wystawami stałymi, można tu zobaczyć coś jeszcze. Ekspozycja „Groza - w drodze do szaleństwa” przenosi w świat obaw, lęku, szaleństwa.

- Poczynając od dawnych wierzeń w gusła i czarownice, poprzez świat mrocznych, okultystycznych rytuałów, eksperymentów szalonych naukowców aż do posępnych obrazów Leona Wyczółkowskiego - wymieniają twórcy wystawy.

Zapraszają zwiedzających do wędrówki tropem wyimaginowanego bohatera. Postać ta, wciągnięta w świat mrocznych fantazji, rodem z powieści Lovecrafta, nieodmiennie podąża ku swojemu przeznaczeniu. Zwiedzający zaś poznaje, w ilu różnych formach może się manifestować świat grozy. Jednocześnie przekonuje się, że sztuka horroru to nie tylko trywialne historyjki z dreszczykiem, ale często ukryty świat metafor, dotyczących lęków, czających się w umyśle każdego z nas.

Do kiedy można oglądać wystawę „Groza - w drodze do szaleństwa”?

Nad wystawą pracował interdyscyplinarny zespół. W jego skład wchodzą historycy, antropolog kultury, plastyk i psycholog, co gwarantuje szerokie spektrum doznań. Można ich zaznać, oglądając wystawę do końca października.

Ekspozycja „Groza - w drodze do szaleństwa”. Do kiedy można ją oglądać w Exploseum? 

  • Jest do oglądania w Exploseum - oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Alfreda Nobla.
  • Będzie czynna do 31 października 2024.
  • Kuratorzy: Łukasz Stachowiak, Tomasz Górski, Tomasz Koss, Alicja Leks.
  • Aranżacja wystawy: Ewa Widacka-Matoszko, Michał Albiński.
  • Oprawa muzyczna: Sławomir Dolata.
  • Realizacja techniczna wystawy: Łukasz Maklakiewicz.
Noc Muzeów 2024. Zaglądamy do filii Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy