Gmina Osielsko jest jedną z najlepszych do życia w kraju
Podbydgoskie Osielsko kojarzone jest obecnie z dostatkiem. Według wielu rankingów gmina Osielsko jest nie tylko najbogatszą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale jedną z najbogatszych w całym kraju.
Według rankingu opublikowanego pod koniec 2022 roku przez Serwis Samorządowy PAP, Osielsko jest trzecią najlepszą gminą do życia w Polsce! Pierwsze miejsce w zestawieniu zdobyła gmina Kleszczów z województwa łódzkiego, a drugie — Podkowa Leśna. Zaraz za Osielskiem znalazły się gminy Izabelin, Kobierzyce i Dobra (Szczecińska).
Demograficzny rozwój Osielska
Jednak jeszcze 30 lat temu na terenie całej gminy zamieszkiwało zaledwie 5 tysięcy mieszkańców. Dziś ponad 5 tys. ludzi mieszka w samej siedzibie gminy – miejscowości Osielsko. Z kolei przed wojną życie wyglądało tam jeszcze inaczej, a tereny te były typowo wiejskie.
Bogata historia sięgająca XI wieku
Samo Osielsko, będące siedzibą gminy, może pochwalić się bogatą historią sięgającą XI wieku, gdy nosiło jeszcze nazwę Osielsk. Prawdopodobnie już w 1065 roku, jako wieś kościelna, zostało nadane klasztorowi w Mogilnie, co wskazuje, że należy do najstarszych osad w regionie Wielkopolski.
Dokument księcia mazowieckiego Bolesława Kędzierzawego wymienia Osielsk wśród zamków. Dawniej te tereny były gęsto porośnięte lasami dębowymi, z których fragmenty przetrwały do dziś, czego dowodem są liczne pomniki przyrody.
- Do historii tych ziem i miejscowej przyrody odnosi się herb naszej gminy. Na dwudzielnej tarczy umieszczono pół dębu i pół obronnej baszty. Drzewo to może odnosić się nie tylko do obfitości terenów leśnych występujących tutaj zarówno w czasach odległych jak i obecnych – czytamy na stronie osielsko.pl.
Warto pamiętać, że dąb w heraldyce symbolizuje siłę, potęgę i piękno. Baszta natomiast nawiązuje zarówno do dawnego zamku obronnego, który miał kiedyś stać w Osielsku, jak i do dynamicznie rozwijającego się obecnie budownictwa. To symbol trwałości, wytrzymałości i strategii, a otwarta brama jest wyrazem gościnności.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Powróćmy do historii. Sama parafia wsi kościelnej została założona już w XIII wieku. W 1844 roku, na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, wybudowano obecny, ceglany kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Na początku XX wieku dodano do niego 34-metrową wieżę, kruchtę, nową zakrystię oraz dwie duże kaplice boczne przy głównej nawie. Z pierwotnego kościoła zachowały się prezbiterium i część murów nawy głównej.
Osielsko w Okresie XIX i XX Wieku
Około 1890 roku Osielsko liczyło 84 domy i 626 mieszkańców, z których 392 było katolikami, a 234 protestantami.
W latach 1954–1972 Osielsko pełniło rolę siedziby władz gromady. W okresie od 1975 do 1998 roku miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego. Mimo wcześniejszych planów Osielsko nigdy nie zostało przyłączone do Bydgoszczy.
Najmniejsze wsie w Kujawsko-Pomorskiem. Tutaj mieszkańców jest mniej niż palców u rąk