Dzień Wcześniaka 2024. Będą spotkania ze specjalistami, konsultacje, badania przesiewowe, a przede wszystkim rozmowa

i

Autor: Pexels

zdrowie

Światowy Dzień Wcześniaka 2024. Będą spotkania ze specjalistami, konsultacje, badania przesiewowe i Bal Wcześniaka!

2024-11-04 15:06

Już po raz drugi bydgoska Fundacja Kolor Serca organizuje obchody Światowego Dnia Wcześniaka. To okazja do tego, by rodzice dzieci urodzonych przed terminem spotkali się, wymienili doświadczeniami, mogli się wzajemnie wspierać oraz - co równie cenne - zasięgnąć rady specjalisty. Właśnie pod hasłem "Specjalista dostępny od zaraz!" odbywa się tegoroczna edycja akcji.

W Polsce około 6-7 proc. dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. W województwie kujawsko-pomorskim, w zależności od liczby urodzeń w danym roku, liczba wcześniaków wynosi od około 1 000 do 1 500. Często tuż po narodzinach wcześniaki toczą prawdziwą walkę o życie, a wiele z nich przez długie lata boryka się z problemami zdrowotnymi. Wszystko to stawia przed ich bliskimi wiele wyzwań. Fundacja Kolor Serca już po raz drugi zaprasza rodziny przedwcześnie urodzonych dzieci na obchody Światowego Dnia Wcześniaka.

Program Światowego Dzień Wcześniaka 2024 w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą

  • Wydarzenia z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2024 odbędą się 17 listopada w nowopowstałej sali zabaw Grinlandia w Lisim Ogonie.
  • Potrwa od godziny 9 do 12.30.
  • Chodzi przede wszystkim o to, by wesprzeć rodziców wcześniaków, zwiększyć świadomość na temat wyzwań związanych z wcześniactwem oraz zapewnić dzieciom radosne chwile w gronie rówieśników.
  • Hasło tegorocznego Dnia Wcześniaka to "Specjalista dostępny od zaraz!".

- W tym roku, podobnie jak w poprzedniej edycji, rodzice będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doświadczonymi specjalistami, którzy udzielą fachowych porad w zakresie zdrowia, rehabilitacji i opieki nad wcześniakam - mówi Sandra-Jankowska Wróblewska, prezeska Fundacji Kolor Serca.

Eksperci Światowego Dnia Wcześniaka 2024

Specjalistka w zakresie neurologopedii, Marta Wójt, będzie dostępna na miejscu, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące rozwoju mowy i komunikacji u dzieci przedwcześnie urodzonych. Neurologopedia odgrywa kluczową rolę w terapii wcześniaków, które mogą mieć opóźnienia w rozwoju mowy z powodu trudnych warunków okołoporodowych. Na co dzień pracuje w Specjalistycznym Gabinecie Neurologopedycznym Agnieszki Piaseckiej – Pani Logopeda, gdzie zajmuje się terapią dzieci i niemowląt z zaburzeniami mowy.Zuzanna Piekorz przeprowadzi badania postawy dzieci, które są ważnym elementem pozwalającym na wykrycie wczesnych objawów wad postawy oraz skolioz idiopatycznych. Wcześniaki są bardziej narażone na problemy posturalne, dlatego wczesna diagnostyka i rehabilitacja mogą znacząco wpłynąć na poprawę ich zdrowia fizycznego. Zuzanna Piekorz na co dzień pracuje w Centrum Rehabilitacji dzieci, młodzieży iniemowląt w Bydgoszczy, specjalizując się w fizjoterapii dzieci.

Wcześniactwo może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia słuchu, dlatego przesiewowe badania słuchu przeprowadzane przez Annę Petner są kluczowym elementem diagnostyki. Dzięki wczesnemu wykrywaniu problemów można skutecznie wdrożyć odpowiednie terapie i działania korekcyjne, zapewniając dziecku optymalne warunki rozwoju. Anna Petner jest specjalistką z zakresu audiologii i pracuje w firmie AparatySłuchowe Anna Petner.

Konsultacje ze specjalistami dla rodziców wcześniaków pod Bydgoszczą

  • Konsultacje dietetyczne i badania składu ciała.
  • Badania przesiewowe takie jak pomiar ciśnienia, badanie poziomu glukozy we krwi i profilaktyka raka piersi i jąder we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA. Partnerem wydarzenia jest Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela.

Bal Wcześniaka pod Bydgoszczą

Najmłodsi wezmą udział w Balu Wcześniaka, w programie: animacje, zabawy integracyjne w sali zabaw Grinlandia i tort!

- To wydarzenie jest nie tylko świętem najmłodszych wojowników, ale także okazją do wsparcia rodziców, którzy często borykają się z wieloma trudnościami związanymi z wcześniactwem. Dla nas jako Fundacji Kolor Serca to wyjątkowy czas, który pozwala nawiązać kontakt z rodzinami i pokazać im, że nie są sami w tej walce - mówi Sandra Jankowska-Wróblewska.

W Bydgoszczy jest najdłuższa ulica w województwie kujawsko-pomorskim. Poznajcie jej historię.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Ptaki egzotyczne opanowały Bydgoszcz. Były na wyciągnięcie ręki!

Bydgoszczanin pomaga dzieciom z Filipin. Jedne mieszkają w domach na palach na oceanie, inne na cmentarzu. Zobaczcie zdjęcia.